21. října 2013 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha předběhla Prahu 1. Vydala aplikaci pro telefony o dění ve městě

Telefonní hovor - lustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonní hovor - lustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Informace o dění v hlavním městě Praze budou moc nyní občané získávat skrze mobilní aplikaci pro chytré telefony. Magistrát projekt stál přes dva miliony korun a další statisíce zaplatí ročně za jeho správu.

Praha vytvořila svou vlastní mobilní aplikaci s názvem Praha chytře. Je určena pro majitele smartphonů s operačním systémem Android a iOS. Lidé jí mohou nalézt pod názvem Praha! a aplikace by měla sloužit jako kompletní databáze důležitých služeb hlavního města a také informovat o různých kulturních i sportovních akcí. V budoucnu se plánují přidat informace o hromadné dopravě, památkách a cyklostezkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha chytře vyšla magistrát na 2 064 000 korun. Z toho milion a půl bez daně padl na samotný vývoj aplikace a 220 tisíc z rozpočtu spolkl návrh kompletního řešení.

Za vývojem stojí firma eMan. Ta má na svém kontě aplikace například pro Českou pojišťovnu nebo Českou poštu. Správou a udržováním aplikace si firma od Prahy přijde bez daně na 90 tisíc korun měsíčně.

Převážně pozitivní hodnocení

Názory na Prahu chytře jsou různé. Její průměrné hodnocení se v databázi aplikací pro Android i iOS v současné době pohybuje přes čtyř a půl hvězdiček z pěti. "Ohlasy máme zprostředkované jen z aplikačních marketů, kde je hvězdičkové hodnocení a kde 5 hvězdiček je nejvíc. Hodnocení je průměrně 4,8," řekl pro server Lidovky.cz Tomáš Čermák z firmy eMan.

Některé ohlasy jsou však negativní. "Za tenhle hnus dalo město 2 mega? Nepřehledná aplikace s naprosto odporným designem, kde je vedle sebe naplácáno kde co bez nějaké logiky a struktury. Pro koho to vlastně je?" Ohodnotil aplikaci Tomáš Těžký nejnižší známkou. Na přehlednost si stěžují i další uživatelé. Počet pozitivních recenzích ale jasně převažuje.

Praha 1 dělá vlastní aplikaci

Nejedná se o jedinou aplikaci, která v hlavním městě vzniká (více čtěte ZDE). Praha 1 chtěla na pomezí září a října vypustit svou vlastní obsahující především databázi obchodů a služeb v její městské části. Oficiálního vydání se pražané zatím nedočkali.

Databáze obchodů a služeb je momentálně k nalezení na oficiálních stránkách Prahy 1. Zakázku zadal 1. zástupce starosty Daniel Hodek za ČSSD a magistrát vyšla na 200 tisíc korun. Správu by měla obstarat spolu s vývojem firma Kii s. r. o.. Aplikace by měla být narozdíl od Prahy chytře dostupná jen pro mobily s operačním systémem iOS.

Ten je však na českém trhu minoritní a s převahou vede Android. „V České republice má 75 % ze všech chytrých telefonů operační systém Android a doposud bylo v Česku aktivováno více než 3 miliony mobilních zařízení s tímto operačním systémem,“ řekla PR manažerka českého Googlu Janka Miklík Zichová.

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz