14. května 2010 19:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha přišla kvůli Opencard o 43 milionů, uvádí občanské sdružení

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: Fluger René ČTK

PRAHA Podle občanského sdružení Oživení přišlo hlavní město kvůli pochybení při zavádění karty opencard o 43 milionů korun. Uvedlo, že město přišlo o peníze, protože za některé zakázky platilo dvakrát, nevymáhalo smluvní sankce a nakoupilo zastaralé technologie.

Analýzou se bude příští týden zabývat magistrátní komise pro transparentní a veřejnou správu. Magistrát se ke škodám nevyjádřil. Dnes o tom informovala Česká televize, která má výpočet k dispozici.

Z výpočtu Oživení vyplývá, že 17 milionů korun zaplatilo město například za hybridní karty. Ty nakoupilo v roce 2006, už v té době ale šlo o zastaralou technologii, náchylnou ke zneužití osobních údajů.

Karta za 800 milionů

Projekt Opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess.

Kvůli nim údajně Praha zaplatila jen na licenčních poplatcích asi 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.

Do oběhu se tak hybridů dostalo jen několik set, a ty už se postupně stahují. "Město vycházelo z doporučení firmy Haguess a nakoupilo zbytečně hybridní karty, které už pravděpodobně nikdy nebudou v projektu využity. Jedná se o zmařenou investici," řekl Martin Kameník z Oživení.

Další miliony město zbytečně vydalo, když některé faktury dodavatelské firmě Haguess platilo dvakrát. Chybu odhalil první ze tří auditů projektu, Oživení škody ze zdvojených plateb vyčíslilo na 4,7 milionu korun.

Město nevymáhalo pokuty

ČT uvedla, že smlouvy mezi Haguessem a magistrátem navíc vždy obsahovaly zmínku o pokutě v případě nedodržení termínu, ale město sankce po firmě nepožadovalo. Podle auditů na ně přitom nárok mělo minimálně v sedmi případech, Oživení upozornilo, že na pokutách měl Haguess magistrátu zaplatit 21 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

"Z toho materiálu vyplývá, že by magistrát měl podat trestní oznámení na konkrétní lidi za kontrolní prohřešky," řekla ČT pražská opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ).

Magistrát mlčí

Magistrát se ke škodám vyjadřovat nechce, dokud případ neuzavře policie, která ho vyšetřuje už několik měsíců, řekl mluvčí projektu Martin Opatrný.

Už příští týden se bude dokumentem sdružení Oživení zabývat komise pro transparentní veřejnou správu. Projedná také výsledky vnitřního auditu magistrátu, který prověřoval úředníky zapojené do projektu karty opencard.

Opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS) navíc podala podnět finančnímu úřadu, chce dosáhnout daňové kontroly u firem Haguess a Allshare, které se na projektu Opencard podílely.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR – VYSOČINA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč