Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Tím, koho milujeme, nikomu neubližujeme.‘ Prahou prošel průvod na podporu sexuálních menšin

Česko

  19:44
Několik stovek lidí prošlo v sobotu odpoledne Prahou v průvodu za práva sexuálních menšin. Cílem akce, kterou pořádala skupina Reclaim Pride, byla nejen podpora leseb, gayů, bisexuálů a translidí, ale zejména všech queers, tedy těch, kteří nejsou heterosexuální a jejich genderová identita neodpovídá pohlaví, s jakým se narodili.

Organizátoři chtěli akci navrátit původní protestní charakter průvodu, který se v minulých letech tradičně konal v rámci festivalu Prague Pride. Tento průvod se však letos ani loni neuskutečnil kvůli pandemii nemoci covid-19.

Akci zahájili organizátoři hodinu po poledni na Hradčanském náměstí, kde promluvilo několik řečníků. Předsedkyně Liberálně ekologické strany (LES) a někdejší ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková ve svém projevu upozornila na to, že někteří politici se budou před říjnovými sněmovními volbami snažit útočit na sexuální menšiny, aby lidi poštvali proti sobě. 

Členka spolku Trans*parent Lenka Králová připomněla slova prezidenta Miloše Zemana, který v červnu prohlásil, že jsou mu transgender lidé „odporní“. 

„Je mi jasné, že Miloši Zemanovi jsou translidi v podstatě ukradení, ale byl to takový jeho pokus dostat toto téma do mainstreamové politiky,“ řekla.

„My tím, jak žijeme, koho milujeme, nikomu neubližujeme. A to je potřeba pořád dokola veřejnosti připomínat,“ dodala Králová. Další řečníci připomněli například to, že lidé s odlišnou sexuální identitou stále nemají rovnocenná práva, například nemohou uzavírat manželství s lidmi stejného pohlaví. Zmínili například i nucenou sterilizaci trans lidí. Po projevech se průvod vydal centrem Prahy na náměstí Jana Palacha, kde akce před 15:00 skončila.

V Praze se tento týden koná festival Prague Pride, který nabízí sto různých akcí, jako koncerty, vystoupení, výstavy, vernisáže queer umění, kino, pikniky a debaty. Tématem jedenáctého ročníku festivalu je coming out, tedy odhalení své menšinové sexuální orientace a genderové identity jiným lidem. 

„Jednoznačně podporujeme jakékoliv občanské snahy a iniciativy, které mají spolu s námi stejný cíl, a to je narovnat podmínky LGBT+ lidí ve společnosti,“ uvedl k dnešnímu průvodu Daniel Zikmund ze spolku Prague Pride

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat