Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha řeší, jak se zbavit narkomanů z Václavského náměstí

Česko

  18:39
PRAHA - Praha 1 chce vyhnat narkomany z pražského Václavského náměstí. Hledá proto lokalitu, kam by se mohli přesunout streetworkeři, kteří za drogově závislými vyrážejí s pomocí do terénu. Doufají, že narkomani se za pomocí z horní části Václavského náměstí přestěhují. Novinářům to dnes řekl starosta městské části Petr Hejma (ODS).

Pražští strážnici kontrolovali místa, kde se vyskytují narkomani. foto: ČTK

Praze 1 se nelíbí narůst počtu narkomanů v horní části Václavského náměstí a v podchodech stanice metra Muzeum. Vytvořila proto pracovní skupinu, ve které jsou zástupci streetworkerů, městské části a policie. Podle Hejmy se snaží najít řešení, které by narkomany přesunulo do jiných míst.

Ředitel občanského sdružení Sananim Jiří Richter dnes řekl, že se jejich streetworkeři již přesunuli do nedalekých Čelakovského sadů. Policie podle něj zároveň začala narkomany vytlačovat z podchodů pod muzeem.

Ne všichni drogově závislí se ale přesunuli za streetworkery, kteří jim například zajišťují čisté injekční stříkačky, aby tak snížili riziko šíření infekčních nemocí. "Počet klientů nám za 14 dnů klesl o 50 procent," podotkl Richter.

Vyhnat narkomany nebude jednoduché

Ředitel Sananimu souhlasí, že narkomani na Václavském náměstí představují problém. "Nejsme samozřejmě nadšeni, že se našlehnou před nádražím nebo v podchodech pod muzeem," poznamenal Richter.

Zdůraznil ale, že se nikdy narkomany nepovedlo vyhnat z místa, které si vyhlédli. Ti se podle něj stahují do míst, kde si mohou přivydělat nebo kde je dostupný drogový trh.

Řešením by podle něj bylo u Václavského náměstí vybudovat kontaktní centrum nebo například autobus, kam by se narkomani mohli uchýlit.

Iniciativu radnice ale vítá, je to podle něj první oficiální jednání. První schůzka se již konala, další je v plánu asi za tři měsíce. "Hledáme vzájemné kompromisy," komentoval jednání Richter.

Praha 1 také chce magistrátu předložit vyhlášku, která by zakázala aplikaci omamných látek na veřejnosti. Ta by podle vedení radnice centrální městské části umožnila policii zakročit proti narkomanům, kteří si například na veřejnosti píchají drogy.

Takovou vyhlášku považuje Richter za zbytečnou. Podle něj již existuje dostatek zákonů, které umožňují policii zasáhnout.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!