Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Vltava se zvedla, rozsvítila a rozehrála. Hasiči nacvičovali největší fontánu světa

Česko

  6:00
PRAHA - Kubíky vody ve vzduchu, pestrobarevná světelná show a Smetanova Má Vlast. Česko letos slaví sto let od založení republiky, které si připomenou i hasiči. Více než tisícovka převážně dobrovolných hasičů ze všech krajů na Vltavě nedaleko Tančícího domu vytvoří největší hasičskou fontánu na světě.

Gnerální zkouška hasičské fontány. foto: Vojtěch Gibiš, Lidovky.cz

Dosud nevídanou podívanou, budou moct Pražané a návštěvníci metropole zhlédnout v sobotu od deseti hodin večer. Nad Vltavou mezi Jiráskovým a Palackého mostem se zvednou 225 proudů, z nichž některé budou tryskat i z plovoucích pontonů uprostřed řeky.

Jak bude show vypadat, se můžete podívat na videu z páteční generální zkoušky. Ta odhalila například i „nakřáplý“ reproduktor...

Tři střelci ve vagonu metra plného cestujících v centru Prahy. Policie chystá obří cvičení

„Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedme do vzduchu a za doprovodu světel a hudby vytvoří unikátní vizuální zážitek, kdy se před diváky odehraje světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku,“ přibližuje událost serveru Lidovky.cz mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralová. Podle jejích slov půjde o největší hasičskou fontánu v historii Česka a patrně i na světě.

Akce se zúčastní dohromady 210 hasičských družstev ze 77 okresů, celkem 1055 hasičů. Dvě stovky z nich budou tvořit technické zázemí. „Vybráni byli podle technických parametrů, které musela jejich technika splnit. Zohledněno bylo také to, aby jejich účastí nebylo narušeno plošné pokrytí daného kraje,“ říká mluvčí.

Vodní a světelná show bude dohromady trvat 20 minut.
Choreografie se ujal režisér České televize pan Stanislav Vaněk.

S nápadem oslavit výročí sta let republiky vytvořením největší hasičské fontány v historii přišli dobrovolní hasiči z Libereckého kraje, kde má pořádání takovýchto akcí - ovšem v menším měřítku - třicetiletou tradici. Hasičský záchranný sbor sice každé tři roky technicky zabezpečuje fontánu na Litoměřických slavnostech, na podobné události se ale bude sám podílet poprvé.

Show řízená tablety

Dvacetiminutovou vodní a světelnou show bude hudebně doprovázet Vltava Bedřicha Smetany. Předcházet jí bude česká hymna a vše zakončí Slovanský tanec číslo 15 od Antonína Dvořáka. Choreografie se ujal Stanislav Vaněk, režisér České televize, která je hlavním mediálním partnerem akce.

Vzhledem k tomu, že hasiči budou rozmístěni po obou stranách náplavky a vzájemně se neuvidí, nemůže průběh fontány řídit jediný dirigent. „Česká televize proto vyvinula speciální software, který poběží hasičům v tabletech, kde budou přesně znázorněny pohyby proudnic,“ dodává mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralová.

Hasiči již v uplynulých dnech zabrali a oplotili části náplavek na obou březích řeky. Na bezpečnost a plynulost akce budou po celou dobu dohlížet policisté a strážníci. Návštěvníky policie žádá, aby důsledně dbali pokynů pořadatelů i přítomných příslušníků bezpečnostních složek, a předešli tak jakémukoli nebezpečí.