31. srpna 2015 9:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha se chystá na stávku taxikářů. Plánuje posílit i spoje MHD

Ilustrační foto: Pražští taxikáři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Pražští taxikáři | foto: iDNES - Jiří MeixnerMAFRA

PRAHA Praha v době úterní protestní jízdy taxikářů posílí městskou hromadnou dopravu. Zatím podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) není jasné kde, protože Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) ještě neohlásila trasu, kterou taxíky pojedou. Sejde se také pracovní skupina ohledně zkoušek řidičů taxi, budou v ní i zástupci koncesionářů, kteří se její práce původně nechtěli zúčastnit. Dopoledne se zástupci asociace ještě sejdou s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Krnáčová nerozumí tomu, proč chtějí v úterý koncesionáři protestovat. „Byla bych ráda, kdyby vzali zpět vyhrožování, které nevím, kam směřuje,“ uvedla. Schůzka AKT s ministrem by se měla uskutečnit ještě před začátkem protestu.

Praha požaduje přísnější zkoušky z jazyka a místopisu. Po červencovém protestu a následné schůzce se zástupci AKT ale primátorka od plošného přezkoušení ustoupila. „Testy v současné době podle našeho názoru nevypovídají o ničem, když se skládají s atlasem. To je můžeme úplně zrušit,“ řekla dnes na schůzce s novináři Krnáčová. Řidiči by podle ní měli také zvládat jeden světový jazyk.

Taxikáři požadují stanovení minimální ceny, město do podnikatelského prostřední ale takto zasahovat nechce. Negativně se k tomu vyjádřilo i ministerstvo financí. „Myslím si, že konkurence je nejlepší způsob, jak regulovat cenu i v této oblasti,“ dodala primátorka. Líbil by se jí například systém čipovaných taxametrů přímo propojených na finanční úřad.

28 korun za kilometr

Taxikáři protestovali už v červenci, tehdy Prahou v průvodu, který také svolala asociace, projely stovky aut a způsobily komplikace v dopravě. Důvodem bylo chystané zpřísnění zkoušky pro provoz taxi a všeobecné přezkoušení všech taxikářů.

Zástupci AKT, která sdružuje především individuální řidiče, dříve odmítli sednout k jednacímu stolu se zástupci dispečinků. V úterý se ale mají sejít všichni v pracovní skupině, která má diskutovat o přezkoušení taxikářů. Fungovat má ještě druhá pracovní skupina, která se bude zabývat jednotnými standardy kvality taxislužby.

Praha se dlouhodobě potýká s problémy s předraženým jízdným a nedaří se jí vybírat pokuty. Magistrát uložil od roku 2002 taxikářům pokuty za 213 milionů korun, vybrat se mu ale nepodařilo ani desetinu celkové částky. Podle podkladů pro radu je v Praze 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů. Maximální částka za kilometr stanovená městskou vyhláškou je 28 korun.

Praha připravila svou novelu silničního zákona, kterou už schválila rada. Musí ještě projít zastupitelstvem, poté ji hlavní město předloží Parlamentu.

ČTK