Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha si zkusila povodeň nanečisto. V Holešovicích vyrostly zábrany

Česko

  9:48aktualizováno  14:04
PRAHA - V pražských Holešovicích si v sobotu hasiči spolu s policisty a vojáky vyzkoušeli stavění protipovodňových bariér. Šlo o největší podobné cvičení od roku 2011.

Protipovodňové cvičení se konalo 24. září v pražských Holešovicích. foto: ČTK

Kontrola odhalila nedostatky v protipovodňové ochraně historického centra Prahy

Mobilní bariéry stojí od Hlávkova mostu po budovu LightHouse u Libeňského mostu. Bariéra je dlouhá 1,172 metrů. Odpoledne bude prostor otevřený veřejnosti, večer se bariéry znovu rozeberou. V příštím roce by se mohla vyzkoušet stavba protipovodňových opatření v pražské Troji, řekl vedoucí oddělení krizového managementu pražského magistrátu Daniel Barták.

„Poslední takto velké cvičení se organizovalo v roce 2011. Z důvodu povodní se poté podobné cvičení nerealizovalo, protože se odstraňovaly následky škod,“ vysvětlil Barták. Cvičení se podle něj připravovalo od loňského prosince. V sobotu už od pěti hodin ráno byli první ze stovek cvičících na místě, začali svážet materiál. „Teď, kromě drobných dodělávek, je už celá protipovodňová linie dostavěna,“ dodal zhruba v jednu hodinu odpoledne Barták.

Podle něj by se příští rok mohlo v Tróji konat noční cvičení. „Do protipovodňové linie nám zasahuje i tunelový komplex Blanka,“ vysvětlil vedoucí, nejspíš se tak bude během cvičení uzavírat i tunel. Trója je posledním místem, kde se opatření zatím nezkoušela.

Cvičení, jehož cena se zatím odhaduje na 1,1 milionu korun, se měla zúčastnit i primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle mluvčího magistrátu však onemocněla.

Celková délka všech pražských protipovodňových opatření včetně zemních valů, betonových stěn i mobilního hrazení je 19,255 kilometru, z toho mobilní opatření měří 6,795 kilometru. Náklady na výstavbu opatření v Praze přesáhly tři miliardy korun.

Při povodních v roce 2013 ochránily historické centrum metropole právě protipovodňové zábrany. Vltava ale zaplavila starou Hostivař, Libeň, Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařský ostrov. Další škody napáchal Botič. Škody se v Praze vyšplhaly ke dvěma miliardám korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat