Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Milovníci skútrů Vespa a Piaggio se sjeli do Prahy, byly jich stovky

Česko

  17:02
Prahou v sobotu odpoledne projelo několik set skútrů převážně italských značek Vespa a Piaggio. Spanilá jízda s rekordním počtem účastníků je součástí 12. setkání majitelů a příznivců skútrů pod názvem PragoVespa. Třídenní sraz pořádá Vespa Club Praha ve spolupráci se zastoupením Vespy v ČR, řekla mluvčí akce Andrea Kloučková.

Spanilá jízda odstartovala po 14:00 z HG Sportcentra Troja u Vltavy. Jednostopá kolona projela například Václavským náměstím. Součástí PragoVespa je i další program. Na spanilou jízdu navázala v 17:00 soutěž zručnosti „Pomalý sprint pro Kapku naděje“, od 18:00 pak křest charitativního kalendáře a dražba fotografií z něj. Výtěžek klub věnuje nadačnímu fondu Kapka naděje. Večer bude akce pokračovat koncerty. V pátek se konaly tradiční večerní a noční vyjížďky.

Do Prahy se v sobotu sjeli majitelé a příznivci italské značky z celého světa. Na akci už po několikáté přijeli majitelé skútrů například z italského Terstu nebo z Vespa Clubu Trieste, uvedla jedna z organizátorek Linda Kasha. „Je tady spousta vespistů z Německa, z Rakouska a z Holandska,“ dodala.

Prahou projela spanilá jízda několik set skútrů převážně italských značek Vespa a Piaggio. (22. června 2024)

Ke spanilé jízdě se podle ní nejspíš přidal také jeden účastník z Vespa Indonésie. Počet účastníků spanilé jízdy by letos mohl být opět rekordní, dodala s tím, že přesné číslo uvede později.

Lidé mohli vidět různé vespy, od těch z 50. a 60. let až po novější modely. Akce se zúčastnil také fanoušek značky, herec David Matásek, dále pak herci Igor Orozovič, Karel Zima a zpěvačka Dáša Zázvůrková.

Vespa Club Praha vznikl v roce 2015 vyčleněním z národního klubu. Spadá pod zastřešující organizaci Vespa Club Czech Republic, který byl založen v roce 2004, a pod mezinárodní Vespa World Club, který byl založen roku 1957. Další kluby jsou v Česku například v Brně, Hranicích na Moravě, v Plzni nebo v Liberci.

Vespa, italsky vosa, byla zaregistrována v dubnu 1946. Značku malých skútrů vymyslel podnikatel a výrobce letadel Enrico Piaggio, který se po druhé světové válce rozhodl vyrábět levný dopravní prostředek dostupný pro širokou veřejnost. Vespa, která si elegantní tvary zachovala až do dneška a za tři čtvrtě století našla několik kopií, se také stala jednou z kulturních ikon 20. století.

Italská značka letos také zvítězila v anketě Motocykl roku 2024 v kategorii skútrů s modelem Vespa Primavera.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!