Praha viděla rekordy

Vítěz půlmaratonu dosáhl jako první v Česku času pod hodinu

PRAHA Rekordní žeň a velké divadlo, takový byl sobotní Pražský půlmaraton. Už účastnický kompars nesl rekordní punc – na startu se sešlo 9500 běžců. Tolik jich tento závod po březích Vltavy nikdy neviděl. Poprvé v třináctileté historii půlmaratonu byla distribuce startovních čísel uzavřena tři týdny před startem.

Ale hlavně – padly nové traťové rekordy. O ten první se postaral Keňan Philemon Kimeli Limo časem 59 minut a 30 vteřin, na českém území se tak poprvé běželo pod hodinu. Druhý přidala jeho krajanka Lydia Cheromeiová, jež proběhla cílem u Rudolfina v čase 1:07:33.

„Myslím, že můžu běžet ještě rychleji,“ pokýval hlavou pětadvacetiletý Limo, který zůstal jen 67 vteřin za loňským světovým rekordem Tadeseho z Eritrey, a potom překvapil prohlášením, že závodit začal teprve koncem roku 2009 a v Praze běžel teprve druhý půlmaraton v životě. „Nejsem si ale jistý, jestli mám na překonání světového rekordu,“ pokrčil rameny Limo, který v Praze vydělal za vítězství, traťový rekord i dosažený čas dohromady 16 000 eur.

A mohl inkasovat ještě o 5000 eur víc, jen kdyby byl o vteřinu rychlejší. „Je mi to jedno, hlavně že jsem vyhrál,“ zazubil se chlapík, který si zřejmě nic nedělal ze skutečnosti, že na výsledkové tabuli ještě dlouho po doběhu svítil čas 59:29.

Rovněž 16 000 eur si z Prahy odvezla keňská vítězka Cheromeiová.

„Poslední dva roky to vypadalo, že hodina je naše zakletá hranice, ale do třetice všeho dobrého, prolomili jsme ji o půl minuty. Je vidět, že Praha běh připravit umí a máme tu nejlepší běžce,“ pravila manažerka závodu Jana Moberly.

Z Čechů byli nejrychlejší Robert Krupička, který v čase 1:08:27 doběhl na 14. místě, a již tradičně Petra Kamínková, jejíž čas 1:16:57 stačil na 9. příčku.

***

Jak zvládli závod ulicemi Prahy

Nevidomý horolezec. Spojený provázkem s trasérem Richardem Machálkem dosáhl Jan Říha (34) času 1:52:30. „Po loňské premiéře za dvě hodiny to bylo lepší, než jsem doufal, jen mi vadilo horko. Jak Ríša líčil, tři z běžců v tom vedru přecenili síly a odvážela je sanitka. Bylo to prima, v květnu s kamarádkou Evou poběžíme maraton,“ líčil nadšeně. Handicapovaný cyklista. Majitel šesti zlatých kovů z MS a paralympiád Jiří Ježek (36), který v dětství přišel o pravou nohu pod kolenem, běžel poprvé, a to s protézou, jakou používá atlet z JAR Oscar Pistorius. „Úžasný zážitek, čas 1:50 hodiny je po třech týdnech tréninku velmi dobrý. V závěru mě bolel kotník, ale doběhl jsem,“ zářil Ježek, který ukázal cestu dalším podobně postiženým. Skokani. Poskoky po jedné noze štafetovým způsobem zvládli Janové Odehnal (26) a Krédl (25). „Ale bylo to peklo, už nikdy víc,“ řekl Krédl po čase 4 hodiny a splnění charitativní mise.