Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Praha 2, 4 a 10 byla bez proudu. Příčinou byl náraz balonu do vedení

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Velký výpadek dodávek elektrické energie zaznamenali v neděli večer lidé v Nuslích a v přilehlých částech Prahy 2, 4 a 10. Podle hlášení stavu distribuční sítě společnosti Pražská energetika šlo o neočekávanou poruchu, kterou zapříčinil náraz balonu do vedení. Dodávky společnost obnovila krátce po 19. hodině.
  19:02aktualizováno  20:51

„Nejednalo se o technickou závadu, ale podle mých informací kontakt vedení vysokého napětí s cizím tělesem,“ řekl Hanzelka. „Mám informaci, že do vedení vletěl větší pouťový balon a došlo k automatickému vypnutí,“ řekl mluvčí.

Dodávky se podařilo obnovit krátce po 19. hodině. Hanzelka upřesnil, že nešlo o výletní balon s pasažéry.

Mluvčí také dodal, že problém byl na straně společnosti, konkrétně se jednalo o problémy v rozvodně Jih. Výpadek se týkal především Prahy 2, 4 a 10.

„Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů,“ dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

Hasiči vzhledem k situaci evidovali případy lidí uvázlých ve výtahu.

Zdravotnická záchranná služba ujistila své pacienty na Twitteru, že situaci mají pod kontrolou díky záložním zdrojům energie a každému, kdo bude potřebovat, se pomoci dostane. Podle ZZS by také neměl být problém se dovolat na linku 155.

Pražský dopravní podnik informoval na svém Twitteru o tom, že havárie omezila provoz tramvají. „Výpadek napájení omezil také provoz tramvají linek 4, 6, 7, 11, 14, 18, 19, 22 a 26. Omezení se týká prakticky celé oblasti od Nuslí až do Strašnic.“

Provoz většiny tramvají se podařilo do půlhodiny obnovit, informoval později dopravní podnik na svých webových stránkách.

V tomto roce se nejedná o první případ výpadku elektřiny v Praze. Začátkem června ochromil město masivní výpadek proudu. Jednalo se zejména o centrální čtvrtě Prahy, kde před devátou hodinou vypadly dodávky elektřiny. Příčinou byla závada rozvodny na Chodově. Zastavily se tramvaje v centru města, na celém pravém břehu Vltavy a na chvíli i celá linka metra C. Kolem půl desáté se začaly dodávky obnovovat, do půl jedenácté se je podařilo stabilizovat.

Blackouty i v letech 2013 a 2017

Podobné výpadky postihly Prahu i v nedávné minulosti. V roce 2013 vybuchla mezi Kunraticemi a Šeberovem rozvodna elektřiny a vypukl v ní požár. Tehdy byla bez elektřiny téměř polovina hlavního města.

Další výpadek proudu postihl Prahu v únoru 2017, tehdy byl, stejně jako dnes, problém v rozvodně na Chodově. Ta je v provozu od roku 1997. Před třemi lety ji nechala společnost ČEPS za zhruba 300 milionů korun zrekonstruovat a rozšířit její kapacitu.

Hlavní město je v běžném provozu napájeno třemi vstupními rozvodnami, a to v Řeporyjích, na Chodově a v Malešicích. Čtvrtá rozvodna má do budoucna vzniknout v pražských Čimicích. Podle dřívějších informací společnosti ČEPS by měla stát v roce 2025.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!