16. prosince 2013 13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřad vyšel Kellnerovi vstříc, dal povolení zbourat hotel Praha

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004) | foto: ČTK

PRAHA Stavební úřad Prahy 6 povolil demolici hotelu Praha. Proti rozhodnutí, které úřad zveřejnil na úřední desce, se mohou účastníci stavebního řízení odvolat. Demolici odmítá část odborníků a veřejnosti. Pokud verdikt nabude právní moci bez komplikací, začne demolice v lednu, uvedla skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, která hotel vlastní. Místo hotelu chce majitel v areálu postavit školu.

Žádost o demolici investor podal na konci srpna. Na místě hotelu Praha chce podle mluvčího PPF Radka Stavěla obnovit park, který byl v místech do sedmdesátých let minulého století, nyní ovšem nebude přístupný veřejnosti. Ve spodní části hotelového areálu, tedy v místech garáží, má vzniknout propojení se sousední nemovitostí a pozemkem takzvaného areálu Hadovka. Zde vznikne základní škola a gymnázium Open Gate po vzoru stejného areálu v Babicích u Prahy.

Praha povolila zbourání skleníku i garáží už dříve

Stavební úřad již 5. prosince povolil odstranění objektu s více než 60 garážemi a skleníkem a budovy jižní vrátnice s hospodářským dvorem a bránou. O zbourání samotného hotelu rozhodoval v souběžně vedeném řízení.

Hotel Praha byl postaven na konci 70. let. Až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Mnozí ho proto vnímají jako symbol předlistopadové éry. Začátkem letošního roku ho koupil nový majitel s úmyslem jej zbourat. Vzápětí skupina teoretiků, umělců, architektů a památkářů podala na ministerstvo kultury návrh na jeho prohlášení za kulturní památku. Ne všichni odborníci s tím ale souhlasí, historik architektury Zdeněk Lukeš například v tisku uvedl, že stavbu považuje za průměrnou architekturu.

ČTK, Lidovky.cz