5. dubna 2016 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha zakázala protest proti letošnímu pochodu sexuálních menšin Prague Pride

„Všichni jsme stejně teplí,“ hlásá nápis na tričku účastníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Všichni jsme stejně teplí,“ hlásá nápis na tričku účastníků. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Pražský magistrát zakázal protest proti srpnovému pochodu hrdosti sexuálních menšin Prague Pride, který se měl konat ve stejný čas a na stejných místech jako uvedený pochod. Vyplývá to z rozhodnutí úřadu zveřejněného na úřední desce. Svolavatel zakázaného shromáždění Pavel Matějný proti pochodu Prague Pride protestoval i loni, na jím svolané demonstraci se sešly asi tři desítky lidí.

Magistrát pořadatele protestního pochodu vyzval k jednání o úpravě doby shromáždění, Matějný ale v určené lhůtě neodpověděl.

„Byť se nejedná o kolizi v celé délce průvodu, nepovažuje svolavatel s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti účastníků Prague Pride a také s ohledem na veřejné vystupování a názory, které prezentuje svolavatel Pavel Matějný, za možné uzavřít dohodu, která by umožnila uskutečnit obě shromáždění ve stejných místech,“ cituje magistrát v dokumentu pořadatele Prague Pride Petra Kallu.

Loni Matějný, který už dřív pořádal protiromské pochody v různých městech, festival Prague Pride na facebooku označil za „vrchol hnusu a nevkusu“ a vyzval k „obraně vlasti“.

I letos je pochod také přehlídkou nejpestřejších kostýmů a barev.
Účastnice průvodu jako zajíček Playboy

Na jeho demonstraci se na Václavském náměstí sešlo asi třicet lidí. Uprostřed Václavského náměstí se účastníkům pochodu Prague Pride snažili „rozmlouvat“ jejich sexuální orientaci muži s velkým transparentem hlásajícím „Homosexualita = hrozba pro národní bezpečnost“.

Nejde o první shromáždění, které úřady Matějnému zakázaly. V roce 2013 mu kvůli obavám z extremismu zakázaly shromáždění a pochod v Českých Budějovicích.

Ústavní soud loni odmítl jeho stížnost. Podle magistrátu existovalo značné riziko, že se akce prezentovaná jako protest proti kriminalitě a za práva slušných občanů obrátí proti Romům. V žalobě proti zákazu se Matějný dovolával rovnosti občanů před zákonem. Ve stejném roce mu protesty zakázal také Havířov.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.