5. června 2014 11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praze radili s opencard topenáři. Magistrát pochybnou zakázku zrušil

Opencard - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

PRAHA Praha zrušila zakázku za 800 tisíc korun na poradenství při řešení problémů s projektem opencard. Ve čtvrtek o tom rozhodla rozhodla rada města. Podle primátora si rada není jistá kvalifikovaností firmy. Ta již dříve čelila spekulacím, že se nezabývá poradenstvím, ale topenářstvím a elektroinstalacemi. Městu přitom stačila zpracovat analýzu za 120 tisíc korun.

Praha zakázku navrženou radním pro IT Janem Vašíčkem (TOP 09) schválila před několika dny. Nakonec ale z iniciativy primátora a po mediální přestřelce mezi vládnoucí TOP 09 a opoziční ODS vzala rozhodnutí zpět. "Nejsme přesvědčeni o erudovanosti firmy," uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Stejná firma EZ Elmont už městu v rámci opencard zpracovala analýzu za 120 000 korun.

Elektrikáři z EZ Elmont

Firma sídlí dle serveru iHned.cz ve vinohradském činžáku a má údajně jen dva zaměstnance. Jednateli jsou manželé, oba v důchodovém věku.

Společnost nemá ani své vlastní internetové stránky, v katalogu firem se však prezentuje jako firma nabízející elektromontážní a elektroinstalační práce.

Na poradenství si údajně najímá externí specialisty.

Problémy s projektem opencard několik týdnů hýbou děním na radnici. Praha chtěla od firmy eMoneyServices (EMS) odkoupit autorská práva k opencard a problematický projekt provozovat sama. V posledních dnech ale situace eskalovala. Firma údajně požádala skoro o 500 milionů korun, což je podle města nepřijatelné. EMS ale tvrdí, že v nabídce uvedla částku 370 milionů korun, kterou považuje za adekvátní. V úterý navíc přišla s novou variantou, podle níž by Praha zaplatila jen 85 milionů, zbylé peníze by do opencard za příslib budoucího zisku nalili soukromí investoři.

Bývalý šéf magistrátu hájí Opencard: Politici za ní nebyli

"Produkt, který byl prezentován odborem informatiky, se mi jevil jako smysluplný a přínosný," řekl ve čtvrtek někdejší ředitel magistrátu Martin Trnka před poslanci sněmovní vyšetřovací komise o Opencard. Tehdy, zhruba před deseti lety, podle něho existovala silná vůle elektronizovat veřejné služby. Trnka uvedl, že nemá povědomí o tom, že by úkol zpracovat projekt opencard zadal odboru informatiky některý z politiků.

Bývalý ředitel magistrátu prý neměl ani informace, že finanční a obchodní plán opencard a posléze i smlouvy vytvořili údajně lidé později spojení s firmou Haguess. Ta se stala na základě výběrového řízení provozovatelem systému opencard. "Určitě by to bylo úplně špatně, podotkl Trnka.

Chystá se krizové řešení

Město tlačí čas. V polovině června končí smlouva s EMS, nová dohoda není a není ani jasné, co po tomto datu nastane. Patrně nebude možné vydávat nové karty opencard. EMS navíc tvrdí, že nemůže garantovat funkčnost systému. Praha proto chystá krizové řešení. Do dvou týdnů od pokynu rady může začít vydávat papírové jízdenky a kupony. Dostali by je pouze noví zákazníci nebo ti, kterým skončí platnost opencard.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení města několik měsíců čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že v roce 2012 prodloužilo spolupráci s EMS. Nedávno kvůli tomu navíc dostalo milionovou pokutu od antimonopolního úřadu. Politici z TOP 09 ale tvrdí, že údajně nevýhodně nastavené smlouvy z éry primátora Pavla Béma (ODS) neumožňují jiný postup.

Projekt opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.