Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha zůstala baštou ODS

Česko

Praha jako opora ODS - Pražští voliči se postarali o úspěch tří modrých kandidátů

Hlavní město je jediným regionem, kde uspěli senátní kandidáti ODS. Klidné období pražskou organizaci ale nečeká.

PRAHA Česká metropole potvrdila o víkendu své postavení největší opory občanských demokratů. Stala se jediným regionem, v němž se senátory stali modří kandidáti.

S největším náskokem zvítězil kandidát ODS v první městské části, ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Tomu voliči dali 60,2 procenta hlasů, a dali mu tak přednost před lékařkou Blankou Haindlovou, kandidátkou ČSSD.

Za Prahu 5 bude v Senátu působit současný senátor ODS Miroslav Škaloud, který s 54,01 procenta hlasů porazil rivala z ČSSD Jiřího Witzanyho.

Prahu 9 bude v horní komoře reprezentovat současný poslanec Tomáš Kladívko, který s 54,05 procenta hlasů zvítězil nad sociálnědemokratickým kandidátem Jiřím Koskubou.

Ačkoliv v boji o Senát v hlavním městě uspěli všichni tři nasazení občanskodemokratičtí kandidáti, o slavném vítězství se vzhledem k poměru hlasů hovořit nedá. Přesto se může pražská organizace prohlásit za úspěšnou. Ani tak ji ale neminou vnitřní změny. Podle odborníků z řad politologů je téměř jisté, že primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém Prahu opustí a vydá se do vysoké politiky. Právě jeho působení na půl cesty mezi regionální a celostátní politikou jeho pozici v Praze postupně oslabuje.

Pražskou organizaci tedy zřejmě brzy zaměstná vnitřní boj o nového primátora. „Je pravděpodobné, že se o novém primátorovi bude rozhodovat ještě před komunálními volbami za dva roky,“ domnívá se politolog Jan Kubáček. V boji o nového hlavního představitele metropole budou rozhodující názory starostů vlivných městských částí. Podle Kubáčka například Prahy 5 nebo 11. O post primátora dlouhodobě usiluje především Rudolf Blažek, současný náměstek primátora. Jako o možném nástupci Pavla Béma se v minulosti hovořilo i o starostovi Prahy 6 Tomáši Chalupovi. „Jeho šance ale může negativně ovlivnit to, že by byl už druhým primátorem z Prahy 6, která je vnímána jako elitní bohatá čtvrť,“ myslí si Kubáček.

Novou roli dostane už nyní radní pro sociální věci Jiří Janeček, který se stane poslancem. Křeslo v dolní sněmovně mu uvolní dosavadní poslanec Tomáš Kladívko, který bude nyní zasedat v Senátu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...