22. dubna 2012 19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prahou prošel 'Pochod dobré vůle' proti radikálům

Pochod dobré vůle proti antisemitismu a neonacismu, 22. dubna 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod dobré vůle proti antisemitismu a neonacismu, 22. dubna 2012 | foto: Benjamín Železník

PRAHA Zatímco do Břeclavi se v neděli sjeli pravicoví radikálové, v Praze se pochodovalo proti antisemitismu a neonacismu. Asi 400 lidí se zúčastnilo "Pochodu dobré vůle" centrem Prahy a následného shromáždění v senátní Valdštejnské zahradě.

Účatníci akce „Kulturou proti antisemitismu“ chtěli pokojným a kulturním chováním udělat kontrast k agresivním vystoupením rasistů. "Chceme společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří," uvedl Mojmír Kallus z české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR), které shromáždění organizovalo.

ČTĚTE TAKÉ:

"My si myslíme, že má smysl na tyto věci upozornit. Vnímáme určitý posun v předsudcích, objevují se články antisemitské, které tady dříve nebyly. Obáváme se, že se tyto názory posouvají do mainstreamu, že se nevyskytují už jen u extremistů," uvedl Kallus.

Na shromáždění vystoupil i místopředseda senátu Přemysl Sobotka (ODS) nebo primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). "Jedině tím, že budeme přemýšlet o vlastních hodnotách a budeme je ochotně hájit ve veřejném prostoru, lze udržet dialog a budovat kulturní a otevřenou společnost,“ řekl ve svém projevu Svoboda.

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém má pobočku v Praze a uvádí mimo jiné, že reprezentuje miliony věřících z více než 125 zemí světa, které spojuje láska k židovskému národu.

Součástí shromáždění byla dramatická koláž textů a hudební produkce, vystoupili například herci Jan Potměšil a Barbora Lukešová. Umělci se vraceli k genocidě za druhé světové války, během níž nacisté zavraždili šest milionů lidí židovského původu.

Vrcholem 9. ročníku akce byla osobní vzpomínka pamětníka, který nacistickou genocidu přežil. Letos jím byl místopředseda Terezínské iniciativy Jaroslav Kraus. Na shromáždění se také podepisovala  Petice proti rasové a náboženské nesnášenlivosti.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!