Tradiční jarní filmový svátek pro fanoušky kinematografie připravili pořadatelé sedmnáctého ročníku Febiofestu – Mezinárodního filmového festivalu Praha. Jeho program odstartuje dnes večer v sálech smíchovského multiplexu CineStar Anděl, kde se mezi prvními hvězdnými hosty objeví herečka Hana Schygullová, aby uvedla projekci filmu Manželství Marie Braunové a zároveň převzala cenu Kristián. Dalšími snímky, které letošní Febiofest odstartují, budou Květ pouště, Všichni jsou v pohodě a Oko nad Prahou.
Hvězdy i filmaři, co jdou proti proudu Přes čtyři sta festivalových projekcí se uskuteční v prostorách CineStar Anděl (dříve známých jako Village Cinemas), v Biu Konvikt – Ponrepo a v Kině Lucerna, pro kterou je připravena unikátní prezentace němého snímku Utrpení Panny orleánské s hudebním doprovodem Orchestru Berg. Na festival, který letos výtvarník Tomáš Padevět doprovodil grafickým motivem filmového úlu, zavítá mnoho výjimečných osobností. Z herců to budou mj. Bruno Ganz a Martin Huba. Mezi dalšími ohlášenými filmaři jsou například Sherry Hormannová, režisérka filmu Květy pouště, jeden z nejosobitějších tvůrců evropského autorského filmu Terence Davies nebo kontroverzní režiséři Bruno Dumont a Gaspar Noé. Některým z hostů navíc připravil festival malou retrospektivu z jejich tvorby v Kině osobností.
Program Febiofestu sestavil dramaturgický tým pod vedením ředitelské dvojice Hana Cielová a Štefan Uhrík. „Panorama světového filmu, kino Made in USA, Asijské i Latinskoamerické kino zůstávají zachovány, stejně jako další tradiční součásti programu včetně sekce filmů lámajících konvence a klišé,“ poznamenává Štefan Uhrík. „Pouze její název jsme letos změnili z Kina extrémů na Proti proudu, což mnohem výstižněji pojmenovává její charakter.“ Mimořádné očekávání vyvolává rovněž kolekce íránských filmů – ať již vzhledem ke skvělé pověsti, která je provází z jiných festivalů, nebo v souvislosti s tvrdými represemi, jimž jsou jejich tvůrci ve své vlasti vystaveni.
Šedesát koncertů zadarmo Ani letos nechybí soutěžní část, v které se představí třináct vybraných děl, debutů nebo druhých filmů evropských tvůrců. O vítězi rozhodne porota složená z 33 diváků různých profesí a různého věku. Jejím čestným předsedou, jenž se ovšem nezúčastní hlasování a svůj hlas uplatní pouze v případě rovnosti bodů, je dirigent Libor Pešek.
Grand prix Febiofestu bude předána na zakončení pražské části Febiofestu 2. dubna a v tentýž večer se odehraje udílení Cen české filmové kritiky Kristián v kategoriích hraného, animovaného a dokumentárního filmu. Navíc se bude vyhlašovat i anticena Hroch za nejhorší film roku.
K Febiofestu tradičně patří i jeho doprovodný hudební program, jehož nabídka se letos rozrostla – včetně vystoupení na Open Stage – na šedesát koncertů! I nadále přitom platí, že na obě festivalové scény (do pizzerie Mediterrane i do populárního klubu v garážích - 3) je vstup zdarma. Program Febiofest Music festivalu je navíc rozšířen o různé dílny a netradiční aktivity včetně tetovacího salonu.
Z Prahy se Febiofest vydá za publikem do Hradce Králové, Pardubic, Liberce, Brna, Olomouce a Ostravy. A zkrátka nepřijdou ani filmoví fanoušci na Slovensku, kde se ovšem Febiofest připravuje jako dramaturgicky nezávislý projekt. Jeho specialitou je, že kromě vybraných lahůdek světové kinematografie nabízí i obsáhlý průřez českou filmovou a televizní tvorbou. Jeho letošní trasa povede z Bratislavy, kde začíná již 26. března, do Popradu, Košic, Banské Bystrice, Prešova, Martina, Trenčína a Nitry. Loni navštívilo obě části festivalu přes 130 000 diváků a podobnou návštěvnost očekávají pořadatelé i v případě Febiofestu 2010.