Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prahu zaplavily demonstrace. Stoupenci Bartoše se střetli s štábem České televize

Evropa

  8:30aktualizováno  13:03
PRAHA - Dva protesty proti uprchlíkům, demonstraci proti fašismu a daňovým rájům, politická shromáždění i studentský majáles, tak vypadá nedělní Praha. První máj je tradičním datem i pro shromáždění politických stran a anarchistů, které si připomínají svátek práce. Na Mariánském náměstí se sešli stoupenci Národní demokracie, vystoupil i její předseda Adam B. Bartoš. Přítomný štáb ČT se stoupenci Bartoše pokusili z prostoru vytlačit, musela zasáhnout policie.

Demonstrace Bloku proti islámu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Před polednem vyšli z Letné příznivci Bloku proti islámu, kteří se přesunuli na Klárov. Demonstraci zakončí hymnou. Ve stejný čas se sešli na náměstí Republiky podporovatelé platformy Zleva proti xenofobii. Ta protestovala proti daňovým rájům, fašizaci společnosti a odsoudila útoky na kavárny a další podniky vstřícné vůči uprchlíkům. Protestující se vydali přes Pařížskou ulici na k náměstí Jana Palacha.

Odpoledne pořádá protest proti EU, vládě a médiím Národní demokracie, která vyjde na pochod z Mariánského náměstí na Slovanský ostrov. Tradiční setkání chystají politické strany, ČSSD na Střeleckém ostrově, ODS na Petříně a KSČM na výstavišti v Holešovicích.

Uprchlíci se nově pašují přes Česko, tvrdí německý list. Chovanec to popřel

V plánu je i setkání ke druhému výročí masakru v Oděse, kde při střetech proruských a prozápadních aktivistů vypukl požár, kde zahynulo 42 lidí a 250 utrpělo zranění. Studenti plánují jako součást Studentského majálesu pochod od Sovových mlýnů přes Národní třídu a Karlovo a Staroměstské náměstí na Ovocný trh.

Studentský majáles prošel Prahou.
Studentský majáles prošel Prahou.

Tradici prvomájového polibku pod rozkvetlou třešní a dílo Karla Hynka Máchy připomíná odpoledne na Petříně Muzeum hlavního města Prahy. Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...