Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prahu zaplavily neonacistické nápisy. Na pražské kavárny zaútočili vandalové

Nápis na výloze restaurace La Bibiche | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nápis na výloze restaurace La Bibiche | foto: Reprofoto

PRAHA Na zdech a výlohách několika podniků v centru Prahy a ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí se objevily nenávistné nápisy. V noci na neděli je nasprejovali neznámí vandalové. Všechny poškozené podniky spojuje zapojení do sítě HateFree Zone. Policie incident vyšetřuje.

Výhrůžka “Smrt HateFree” byla nasprejována hned na několik místech v centru Prahy, “zdobí” například kavárny Mamacoffee, zdi Café V lese nebo restaurace La Bibiche. Nnacistickými symboly jako je hákový kříž a nápisy “Antifa bude pykat” či “Uprchlíci táhněte” vandalové poškodili také vestibul metra Karlovo náměstí.

Pachatelé poškodilli také prodejnu spodního prádla a tetovací studium.

„Zpracováváme tři taková oznámení, jedná se o kavárny nebo obdobné podniky, a prověřujeme podobnou situaci ve vestibulu metra Karlovo náměstí,“ potvrdil serveru iDnes.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

„Vyvstává podezření z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím. Samozřejmě budeme muset vyhodnotit obsah případných nápisů a od toho se bude odvíjet, zda bude podezření rozšířeno ještě o nějaký jiný trestný čin,“ sdělil policejní mluvčí.

Oznámení o posprejovaných zdech přicházela na policii postupně. „Zpočátku jsme se věnovali lokalitě Jiřího z Poděbrad. Posléze jsme přijali oznámení k té samé situaci v ulicích Francouzská a Vinohradská. Momentálně se věnujeme podobné situaci ve vestibulu metra Karlovo náměstí,“ upřesnil pro ČTK Hulan. Podle něj šlo kromě nápisů na budovách také o vylepené plakáty.

Naznačil, že by policie mohla případ vyšetřovat třeba jako nebezpečné vyhrožování, nápisy ale nejdříve musí posoudit znalci.

HateFree Zone podniky

HateFree Zone je síť míst bez násilí a nenávisti, do které je zapojeno několik podniků. Prostory s tímto označením veřejně deklarují, že že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině. Zapojení podniků v této síti bylo nejspíš podnětem pro útok vandalů, myslí si poškození kavárníci.

„Stalo se to asi kvůli tomu, že jsem v databázi HateFree podniků, ale v žádném případě nic takového jako přestat s podporou HateFree kvůli tomuhle útoku nezvažuji,“ řekl majitel Café V Lese Ondřej Kobza.

„Samozřejmě jsem v šoku - je to jeden z mých vůbec prvních podniků, pracují tam moji zaměstnanci,“ uvedl. Sdělil také, že plánuje solidární brigádu, v rámci které se škody opraví. Účast podle jeho slov přislíbila i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

„Tohle jsou 30. léta! Je ještě Praha tolerantní svobodné město? Pokud nechceme znovu žít v diktatuře, musíme se tomuhle zlu postavit!“ uvádí další z poškozených, majitel sítě kaváren Mamacoffee Daniel Kolský.

„Přijďte k nám na oběd“

Útoku vandalů se nevyhnula ani restaurace La Bibiche, ta na svých facebookových stránkách uvedla: „Zatímco naši malíři celý víkend pečují o náš interiér, někdo se v noci postaral o náš exteriér. Útok na HateFree Zony proběhl i na jiných místech v Praze. Sledujte HateFree Culture a přijďte k nám zítra na velký oběd, potřebujeme vás, abychom to mohli rychle opravit.“

HateFree k napadeným podnikům

V noci ze soboty na neděli bylo poškozeno minimálně pět pražských míst ze sítě HateFree Zone – kavárna mammacoffee, obchod Správná podprsenka, tetovací salon Inkdividual, kavárna Café v lese a kavárna La Bibiche.

Pachatelé je posprejovali červenou barvou připomínající krev, nacistickými symboly nebo výhrůžkami „SMRT HATEFREE“. Současně byl posprejován vestibul metra Karlovo náměstí nacistickými symboly a výhružkami. Je velmi pravděpodobné, že nejde jen o náhodný čin vandalismu, ale o organizovaný útok na síť míst, která s námi spolupracují. Trestný čin tak může mimo jiné naplňovat skutkovou podstatu trestného činu násilí z nenávisti, včetně podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Ve svobodné a demokratické společnosti není pro podobné činy, jejichž cílem je zastrašit, poškodit, dehonestovat, nebo fyzicky ublížit, místo. A to bez ohledu na to, k jakému názorovému spektru oběť daného trestného činu náleží. Zlo plodí jen zlo. Je v zájmu nás všech se těmto extrémním projevům nenávisti postavit, odsoudit je a zasadit se o to, aby se neopakovaly. Události poslední doby současně ukazují, že se nejedná jen o výjimečné nárazové excesy. Napadení nebo snahy o diskreditaci názorových odpůrců zvyšují svou frekvenci. Přesto věříme, že se jedná o činy jednotlivců, se kterými se širší společnost neztotožňuje. Neradi bychom se proto dostali do kolotoče vzájemného obviňování, generalizace a nenávisti. Jedinou možnou cestou je tak podle nás vzájemný dialog a respekt k druhému člověku – bez ohledu na to, jaké názory zastává.

Závěrem bychom rádi vyjádřili naši plnou podporu všem místům, která se stala terčem útoku. Vážíme si jejich úsilí, statečnosti a odhodlání. Současně děkujeme i vám všem za četné zprávy a vyjádření podpory jak nám, tak právě napadeným místům.


Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...