Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Praktici v Ústeckém kraji v týdnu očkovat nezačnou, neobdrželi totiž vakcínu

Vakcína firmy Moderna foto: ČTK

Ústí nad Labem - Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji tento týden nezačnou očkovat proti koronaviru, vakcína AstraZeneca nedorazila. Očkovat mělo začít 30 praktiků, dostat měl každý z nich 100 dávek vakcíny. AstraZeneca pošle jen 700 dávek, a to až příští týden.
  11:03

Vakcína Moderna tento týden nedorazí vůbec, kraj obdrží pouze osm plat vakcíny Pfizer/BioNtech, některá očkovací místa budou proto zřejmě koncem týdnem nebo v příštím týdnu zavřená. Nebudou mít co očkovat, řekl ve středu novinářům mluvčí kraje Martin Volf.

„Moderna nepřijde vůbec, z Pfizeru dorazí šest plat, které nakonec budou navýšená o dvě další plata z rezervy Fakultní nemocnice na Bulovce, což je centrální státní rezerva,“ uvedl Volf s tím, že dvě plata vakcíny Pfizer/BioNtech budou určeny k očkování lidí nad 80 let. 

„Co se týká AstraZenecy, tak přesto jak byly naplánované dodávky, tak máme informaci, že žádné nedorazily a nedorazí,“ doplnil Volf. Ty, které dorazí příští týden, obdrží sedm obvodních lékařů. „Kde ty vakcíny od AstraZenecy jsou nevíme a nedokáže nám to zdůvodnit ani ministerstvo zdravotnictví,“ dodal.

Podle Volfa budou muset některá očkovací místa přerušit očkování, a to kvůli nedostatku vakcín. Zda se to odrazí na podávání druhých dávek přepočítává krajský koordinátor očkování Aleš Chodacki spolu s hlavní hygieničkou společnosti Krajská zdravotní Danou Vaculíkovou. 

„Vzhledem k tomu, že minulý týden vláda apelovala na hejtmany, aby očkovali všechno, co mají v zásobách, aby si nic neschovávali pro případy druhých dávek, tak jsme uposlechli, nic jsme neschovávali, v tom centrálním skladu Krajské zdravotní prý není žádná zásoba vakcín,“ uvedl Volf. Dodal, že kraj zatím nemá informaci, že by v regionu někdo nedostal druhou dávku včas.

Autor:

Mohlo by vás zajímat