Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přání dětských zločinců? Domů

Česko

Trochu jiné Vánoce. Svátky prožijí ve vězení známí zločinci, ale i mnohé provinilé děti

Vánoční stromeček, štědrovečerní večeře, besídka, rozbalování dárků a mříže. Takové normální Vánoce ve Výchovném ústavu Boletice.

DĚČÍN/PRAHA V tělocvičně výchovného ústavu děčínské čtvrti Boletice se pomalu schází všichni chovanci. Za pár minut začíná společná vánoční besídka. Dveře do všech ostatních chodeb, kromě té, kde se setkání uskuteční, jsou zamčené. Besídky se totiž účastní všichni chlapci. Tedy i ti, kteří jsou na speciálním oddělení pro děti s extrémními poruchami chování (EPCHO). Jinak přezdívané jako dětské vězení.

Přesně ve čtyři hodiny besídka začíná. První vystupují právě tito „nejnebezpečnější“ chlapci. „Teď jsou v tomto oddělení vlastně jen v uvozovkách samí loupežníci,“ popsal ředitel ústavu Pavel Bártík.

Před čtrnácti dny sem byl ale převezen i patnáctiletý násilník, který se letos v dubnu se svým komplicem v Krupce na Teplicku podílel na znásilnění a týrání teprve dvanáctiletého školáka. Do „dětského vězení“ by měl zanedlouho putovat i další hoch, ten měl zase znásilnit starší ženu.

Nejprve všichni chlapci postupně udělají přemet přes švédskou bednu. Za to se jim publikum složené z ostatních chovanců, vychovatelů, vedení ústavu, ale i speciální návštěvy - dívek z nedalekého výchovného ústavu Kostomlaty - odvděčí potleskem. Pak hoši odběhnou na pódium s kulisami a oponou a začíná jejich vystoupení. Nejprve zazpívali tři písničky, poté odříkali básničky. „Na besídku jsme cvičili asi od listopadu,“ popsala vedoucí oddělení pro děti s extrémními poruchami chování Petra Šumová.

Její svěřenci totiž během besídky vystupovali ještě jednou - v krátké muzikálové pohádce o zvířátkách. Ta byla na motivy známé pohádky o Ferdovi Mravencovi. Ale s přepsanými texty, které reagovaly na současná témata - třeba i na zvýšenou kriminalitu či drogy. „Kostýmy si kluci dělali sami, s texty jim pomáhali vychovatelé,“ popsala Petra Šumová.

Když měli vystoupení za sebou, vrátili se do publika. Sedět ale museli v jedné řadě. Na jejích obou koncích byli vychovatelé.

Štědrovečerní večeře před odjezdem domů Během dvouhodinové besídky postupně vystoupily skupinky dětí ze všech oddělení, které výchovný ústav má. Velký aplaus si vysloužili například chlapec, který v ženském převleku parodoval písničky z muzikálu Rebelové, hiphopové uskupení či scéna o Červené karkulce v podání chlapců pracovní výchovné skupiny z Kamenického Šenova.

Na konec se na pódium opět vrátili chovanci z „dětského vězení“. Ti se chytli kolem ramen a společně zazpívali tři vánoční písničky. „Občas zradila technika při pouštění hudby, ale i tak to bylo pěkné,“ shrnul představení ředitel Bártík.

Hned po závěru se všichni odebrali do svých dočasných domovů. Čekala je štědrovečerní večeře a rozbalování dárků. Dva dny před Štědrým dnem totiž většina dětí odjíždí na Vánoce domů. „Zůstane nám tady tak deset dětí ze sto dvaceti. Domů jede každý, jehož rodiče o to zažádají a komu dá sociální pracovník povolení. To se týká všech chlapců, i těch z epcha,“ dodal Bártík. Z tohoto oddělení zůstanou v ústavu asi tři hoši.

„Domů se těším. A co bych si přál? Asi aby mi už bylo osmnáct a měl jsem svou vlastní rodinu. To bych chtěl ze všeho nejvíc,“ řekl třináctiletý chlapec, který v současné době žije v oddělení pro děti s extrémními poruchami chování.

***

VĚZENÍ PRO DĚTI * Boletický výchovný ústav má šest oddělení. Nejznámější je to pro děti s extrémními poruchami chování. V něm končí násilníci i dětští vrazi. Odsud odcházejí s čistým trestním rejstříkem buď po dovršení 15 let, či po dokončení povinné školní docházky. * Oddělení svým zařízením připomíná vězení. Umyvadla, okna i toalety jsou nerozbitné. Na pokojích nejsou žádné věci, které by bylo možné zničit nebo jimi někomu ublížit. Na chodbách a pod střechou budovy jsou kamery. Kapacita oddělení je 12 chlapců, na které dohlíží dvojnásobný počet vychovatelů ve dne v noci. * V minulosti zde byl umístěn třeba čtrnáctiletý násilník, který v Kmetiněvsi sadisticky zavraždil a znásilnil o rok mladší spolužačku.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...