16. listopadu 2010 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prasečí chřipka je zpět. Na Vysočině onemocněl osmnáctiletý student

Očkování proti prasečí chřipce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce. | foto: ČTK/AP

JIHLAVA První případ onemocnění pandemickým chřipkovým virem H1N1 v této sezoně na Vysočině prokázali v minulých dnech epidemiologové u osmnáctiletého studenta v Jihlavě. Mladík skončil se zápalem plic v nemocnici. Virus představuje nebezpečí pro seniory, ale hlavně pro mladé lidi.

Prevencí proti onemocnění je očkování, protože protichřipková vakcína tento pandemický virus obsahuje. Oznámila to krajská epidemioložka na Vysočině Alena Dvořáková.

"Tato varianta pandemického viru může hlavně u mladších pacientů vyvolat nebezpečné komplikace. U starších lidí lze předpokládat, že se s ním už setkali v 70. letech minulého století," uvedla Dvořáková.

Nejdůležitější prevencí je očkování
Očkování jako nejdůležitější preventivní opatření podle epidemiologů veřejnost stále podceňuje. "Zatímco ve vyspělých evropských zemích je očkováno kolem 22 procent populace, u nás je to jen přibližně sedm procent," řekla Dvořáková. Očkování je důležité hlavně pro pacienty s chronickými nemocemi dýchacího systému, srdce, cév, ledvin a jater, s cukrovkou a poruchami imunity.

Počet případů virových onemocnění je zatím na Vysočině hluboko pod hranicí epidemie. "Pokud se však v příštích dnech výrazněji ochladí, lze předpokládat, že případů bude přibývat," uvedla Dvořáková. Epidemiologové mají proti sezónním chřipkám několik druhů vakcín, mezi nimi i novou vakcínu s krátkou jehlou, která se aplikuje pouze do kůže. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

Takzvané prasečí chřipky se začal svět obávat loni v červnu, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila vznik pandemie nového onemocnění. V České republice si nemoc svou daň poprvé vybrala před rokem, kdy jí 22. října v Karlovarské krajské nemocnici podlehla jednatřicetiletá žena.

18 tisíc obětí po celém světě
Chřipka jí zkomplikovala vážné onemocnění. Celkově v Česku na prasečí chřipku zemřelo 102 lidí, většina z nich trpěla doprovodným onemocněním.

Celosvětově si pak chřipka vyžádala kolem 18 000 obětí.

Za vznikem nové chřipky, jinak silně nakažlivého onemocnění, stál loni objevený vir A(H1N1), jenž vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky. Virus se šíří vzduchem a napadá dýchací ústrojí člověka. Nakažení pak trpí rýmou, kašlem, bolestmi hlavy a krku, mají vysoké horečky; častou komplikací může být právě i zápal plic.

Stát loni proti chřipce zakoupil na 700.000 vakcín, pandemie se ale mezitím projevila méně nebezpečně než se čekalo a celkově tak bylo využito jen asi 30 procent vakcín.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz