Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prasečí hlava před brněnskou mešitou? Jen přestupek. Policie případ odložila

Česko

  13:49
PRAHA - Brněnská policie odložila další incident před tamní mešitou. Na konci listopadu před její vstup neznámý člověk odhodil tašku s prasečí hlavou. Čin následně odsoudil i předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muneeb Hassan Alrawi. Zatím však nikdo nebyl dopaden.

Mešita v Brně. foto: Lidové noviny

Ačkoli brněnská policie případ vyšetřovala přes měsíc a vyhodnocovala třeba i záběry z bezpečnostních kamer, případ skončil odložením. „Případ jsme 23. prosince 2016 odložili podle zákona o přestupcích,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí brněnské policie Andrea Cejnková s tím, že nedopadla pachatele.

Před mešitu v Brně kdosi odhodil prasečí hlavu v igelitce. Případ šetří policie

Prasečí hlava v igelitové tašce, která se objevila 27. listopadu loňského roku před vstupem do brněnské mešity ve Vídeňské ulici, tehdy rozlítila předsedu Ústředí muslimských obcí v České republice Muneeb a Hassaan Alrawiho. Vepřové maso je totiž pro muslimy nečisté a podobné incidenty vnímají jako urážku. Útok vnímal Alrawi jako zbytečnost, která „poškozuje pověst české společnosti a vnáší negativa“.

Není to však poprvé, kdy se brněnská mešita, kterou spravuje organizace Islámská nadace v Brně a která je nejstarší modlitebnou pro muslimy v Česku, stala místem útoku. Protiislamská nálada se projevila již dříve.

Protestní akce Konvičky

Například loni v srpnu neznámí útočníci v mešitě, která funguje již od roku 1998, rozbili dvě okna. Použili k tomu železné tyče. V minulosti také neznámí pachatelé rozbili dveře objektu a postříkali fasádu sprejem. V roce 2013 zas kdosi umístil před dveře mešity hromadu vepřových kostí, kliku pomazal sádlem a pověsil na ni kus vepřového masa. Kriminalisté dosud pachatele nevypátrali.

Mešita v Brně

Server Lidovky.cz v únoru tohoto roku také informoval o tom, že se primátor Brna Petr Vokřál a další lidé z vedení města se stali terčem výhrůžek neznámého pachatele, který požadoval, aby město zabránilo vzniku muslimské modlitebny v městské části Královo Pole. Vybudovat ji tam chce ve vlastních prostorách muslimský podnikatel, který žije přes 20 let v České republice. Anonym hrozil, že pokud město záměru nezabrání, vezme právo do vlastních rukou a zabrání tomu sám, řekl tehdy primátor novinářům. (VÍCE ZDE)

V Brně, kde podle odhadů žije asi tisíc muslimů, využil prostor před mešitou k provokaci také antiislamista a akademik Martin Konvička. Před modlitebnou uspořádal se svým xenofobním uskupením Iniciativa Martina Konvičky akci, kterou nazval Ramadán po česku. Zúčastnila je asi stovka lidí. Během události se mimo jiné rozdával vepřový guláš a na pódiu probíhala módní přehlídka dámských plavek.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat