Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prasklá bublina bublinkové fúze

Česko

Při „senzačním“ výzkumu bublinkové fúze došlo k porušení pravidel vědecké práce.

Slunce na psacím stole, výhledově neomezený zdroj energie. Kvůli podobným silným výrazům spustily praskající bublinky v laboratoři Rusiho Taleyarkhana před několika lety bouři. Nad zpravodajstvím z té doby už se zavřela voda, ale částí vědecké obce tzv. bublinková fúze hýbe dál.

Komise jmenovaná Purdue University ve státě Indiana, kde Rusi Taleyarkhan působí, konečně zveřejnila výsledky komise hodnotící dodržování standardů vědecké práce v jeho laboratoři. Podle ní se při pokusech s „fúzí na stole“ ve dvou případech dopustil „falšování záznamů o výzkumech“.

Problematické manželství výzkumníka indického původu s bublinkovou fúzí začalo v roce 2002, kdy pracoval v Oak Ridge National Laboratory. V jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů vůbec, v Science, zveřejnil práci o pozorování tzv. sonoluminiscence v acetonu obsahujícím těžký izotop vodíku, deuterium.

K sonoluminiscence (tj. „rozsvícení zvukem“) dochází hroucením drobných bublinek v kapalině. Teplota v bublinkách je tak vysoká, že páry v bublinkách vytváří světelné záblesky. Taleyarkhan s kolegy vytvářel v acetonu bublinky pomocí svazku neutronů. Pak je dále „bombardoval“, tentokrát zvukovými vlnami. Bublinky se zvětší až na milimetrovou velikost, a pak se velmi prudce zhroutí. Podle Taleyarkhana - a s tímto názorem nebyl osamocený - přitom dosahuje teplota až desítek milionů stupňů, takže stačí na zažehnutí jaderné fúze.

Taleyarkhan s kolegy ve článku uváděl, že se mu podařilo zachytit neutrony charakteristické pro slučování jader. Jeho tvrzení zaskočilo i vedení laboratoře, které pověřilo dva jeho kolegy. Ti však, i s citlivějším vybavením, zachytili neutronů mnohem méně, než by předpokládalo nastartování jaderné fúze.

Průkopník bublinkové fúze se ovšem nevzdal. Během dalších let, už ze svého nového působiště na Purdue University, své výsledky hájil proti sílícímu odporu ostatních vědců, kteří zpochybňovali průběh experimentu i jeho fyzikální pozadí (například zda je vůbec v bublinkách možné dosáhnout dostatečně vysoké teploty).

Ale největší problém byl s nezávislým ověřením výsledků experimentu. V jiných laboratořích se nedařil a nedařil. Až se v roce 2005 zazdálo, že bublinková fúze ožila -a výsledky ověřili jiní vědci.

To už boj zuřil na všech frontách: ve vědeckých časopisech, na univerzitě a nakonec se do něj vložil i Kongres. Taleyarkhanova práce byla totiž částečně financována z federálního rozpočtu.

Ohnivě vedený spor vyvrcholil v loňském roce jmenováním vyšetřovací komise přijatelné pro obě strany. Ta nyní zveřejnila své závěry, ve kterých Taleyarkhana očišťuje od řady obvinění a uznává ho vinným ve dvou bodech.

Především: „nezávislé“ ověření výsledků fúze v roce 2005 nebylo nezávislé. Provedl ho Taleyarkhanův podřízený v jím vedené laboratoři a za častých konzultací s ním. Sotva vhodná konstelace pro objektivní ověření kontroverzního výzkumu. Navíc jeden z autorů práce byl podle komise připsán až dodatečně jen proto, aby seznam svědků úspěchu experimentu nebyl podezřele krátký editorům časopisu, ve kterém byla práce publikována.

Sám obviněný Taleyarkhan (ústy svého právníka) rozhodnutí komise přivítal jako „objektivní“. Nutno dodat, že komise ho zbavila pěti z celkem sedmi obvinění.

Méně spokojeni jsou Taleyarkhanovi kritici jako Kristina Gunsalusová z University of Illinois. Ta časopisu Nature řekla, že komise měla vzít do úvahy důsledky „vyšetřováním dobře doložené skutečnosti, že pokusy nebyly úspěšně zopakovány, pokud nebyl Taleyarkhan na místě nebo je nedozoroval“. Pokud se to nezmění, bublinková fúze zůstane zapomenutou senzací.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!