Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přátelé? - nabízí Čína Tchaj-wanu

Česko

Čínský premiér navrhuje další kolo jednání, tentokrát na politická a vojenská témata.

PEKING „Čína je připravena vytvořit podmínky k ukončení nepřátelství s Tchaj-wanem,“ vzkázal do ostrovního státu čínský premiér Wen Ťia-pao. „Budeme pracovat na základě principu jedné Číny, abychom zvýšili politickou důvěru mezi oběma stranami,“ pokračoval premiér.

Tchaj-wan se od pevninské Číny odtrhl v roce 1949. Čínská komunistická vláda ale ostrov nadále považuje za jednu ze svých provincií a hrozí vojenskou intervencí v případě, že by se ostrov pokusil vyhlásit nezávislost.

Vztahy mezi Pekingem a Tchaj-wanem se nicméně začaly mírně zlepšovat poté, co se tchajwanským prezidentem stal Ma Jing-ťiou, který je pevninské Číně nakloněn.

Tchaj-wan je ostatně na Čínu odkázán ve stále větší míře - je jeho největším obchodním partnerem, přestože se momentálně vinou globální ekonomické krize objem obchodu a investic snižuje.

Čína je podle svého premiéra připravena s Tchaj-wanem jednat hlavně o politických a vojenských tématech.

Čínský premiér přednesl svůj proslov u příležitosti zahájení zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu), které se koná jen jednou do roka. Jak je při podobných příležitostech běžné, byla zpřísněna bezpečnostní opatření kolem Paláce lidu, kde se zasedání koná, na sousedním náměstí Tchien-an-men i po celém Pekingu. Během Wenova projevu policie zadržela asi dvě desítky lidí z vesnice v centrální Číně, kteří požadovali náhradu za vraždu svého příbuzného.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...