Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Přátelství s Němci? Nevím“

Majetkové nároky vyhnanců jsou požadavky jen malých skupinek Němců, řekl LN Wladyslaw Bartoszewski

* LN Evropský soud ve Štrasburku před několika dny odmítl majetkové žaloby německých vyhnanců, kterých se mnoho Poláků velice obávalo. Je to definitivní konec tohoto problému, který tak poškodil vztahy mezi Polskem a Německem?

Neočekával jsem jiný rozsudek. Velice by mě překvapilo a zaskočilo, kdyby byl jiný. Ne proto, že bych si myslel, že ve Štrasburku mají Poláky – nebo Čechy – nějak v lásce. Ale proto, že existuje něco jako základy zdravého rozumu. Narušení podstaty poválečného systému by způsobilo v Evropě v mnoha zemích desítky milionů podobných nároků, od Balkánu přes Polsko, Česko až po Pobaltí. Jak minulý kancléř Gerhard Schröder, tak současná kancléřka Angela Merkelová navíc říkají, že žádný takový problém neexistuje. Zúčastnil jsem se loňského setkání premiéra Donalda Tuska s kancléřkou Merkelovou a zeptali jsme se, zda by nebylo dobré, kdyby na sebe Německo vzalo závazek vyřešení takových případných nároků. „Pro naši vládu žádné takové nároky neexistují, a proto nemůžeme přijmout závazek vůči něčemu, co podle nás neexistuje. Ani vy, ani my nemáme povinnost uznávat, že něco takového existuje. Nic takového totiž není. Je to úplná abstrakce. Žádné právní nároky neexistují,“ odpověděla tehdy Merkelová. Vím, proč tak odpověděla. Stejně jako ona i ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že německá vláda nebude takové nároky vznášet a podporovat. Ale mezi dvaaosmdesáti miliony občanů Německa se může vždy najít někdo, kdo bude nespokojen s dnešní situací. A to je odpověď na vaši otázku. Definitivní řešení problémů mezi národy neexistuje nikdy. Poláci a stejně tak Češi se však z pohledu mezinárodních vztahů mohou dnes na tyto věci v klidu dívat jako na opožděné pokusy malých skupinek Němců. Nic více.

* LN Zlepšily se po nástupu nového polského kabinetu vztahy mezi Varšavou a Berlínem ?

Němci jsou po předchozích zkušenostech rádi už za to, že se s nimi polská vláda vůbec baví. Dnešní vláda ale Němcům absolutně v ničem neustoupila. Když nás vyzvali, abychom se přidali k projektu muzea zasvěcenému takzvanému vyhánění, útěkům a vůbec důsledkům války, tak jsme jim řekli ne. Dělejte a my budeme sledovat, jak to děláte. Také jsme se s vámi Čechy dohodli, že budeme v těchto otázkách postupovat společně a nebudeme činit kroky, které by druhému uškodily.

* LN A jsou vztahy natolik dobré, že se dá mluvit opět o polsko-německém partnerství?

Jestliže mluvíme o každodenních kontaktech mezi Poláky a Němci, tak ty jsou v pořádku. Po vstupu do NATO jsme vytvořili společnou polsko-německo-dánskou jednotku a každý den cvičí naši vojáci u Štětína s Němci a s Dány. Tisíce německých rodin tak vědí, že jejich syn má vojenský výcvik s Poláky a nic špatného se mu nestalo. Nikdo dokonce ani po hubě nedostal. Nejsou žádné osobní útoky, méně než ve fotbale. Máme s Němci několikasetkilometrové hranice, které jsou úplně klidné a nic problematického se na nich neděje. Hranice jsou zcela otevřené, překročí je miliony lidí ročně, statisíce Němců jezdí do Polska k holiči nebo zubaři, protože je to vyjde levněji. Podobně jako na rakouskomaďarské nebo rakouskočeské hranici. Nemáme v této oblasti žádné problémy. Protože kdyby byly, tak by je německá televize dávala do zpráv každý den jako senzaci, skandál. Nic takového se ale neděje. Máme úplně normální vztahy.

* LN A jsou už ty vztahy srovnatelné například s francouzsko-německými?

To se mě pořád všichni ptají. Budou se Poláci s Němci přátelit? Nevím. Ale přátelili se Holanďané nebo Francouzi s Němci hned v roce 1949, kdy se stal Adenauer německým kancléřem? Samozřejmě že ne. Muselo přejít mnoho let.

* LN Je ale i mnoho věcí, na které mají Němci a Poláci zcela jiný názor. Například plynovod z Ruska do Německa pod Baltickým mořem.

Ano, v tom se zcela rozcházíme, netajíme to a mluvíme o tom. Hledáme podporu u Švédů a Baltů, ti se trochu bojí, ale Švédové ne. Nedá se také říci, že by všichni Němci byli tím projektem nadšení. Hodně změnila válka v Gruzii, kdy se objevují v Německu názory, že by bylo nebezpečné, kdyby energetická závislost mohla být základem pro politické hry. Mnozí už pochopili, že nám Rusové mohou zavřít kohouty ne proto, že jim neplatíme, ale z politických důvodů. Po Gruzii to začali mnozí Němci chápat. A to pracuje pro nás, Poláky.

* LN Chápou Němci takové věci, jako je umístění americké protiraketové základny v Polsku?

Berlín tím není vůbec nadšený. Ale současná vláda to chápe lépe než bývalá Schröderova vláda, která velice ostře reagovala na všechny kroky ve sbližování Polska a USA. Polsko je ale spojencem USA už od dob George Washingtona.

***

Tisíce německých rodin vědí, že jejich syn má vojenský výcvik s Poláky a nic špatného se mu nestalo. Nikdo dokonce ani po hubě nedostal.

Wladyslaw Bartoszewski Legenda polské diplomacie a jedna z největších morálních autorit Polska (nar. 1922). Wladyslaw Bartoszewski byl účastníkem odbojového hnutí, Varšavského povstání, vězněm v Osvětimi, členem Solidarity. Po roce 1990 se stal dvakrát ministrem zahraničí, spolupodílel se na navázání dobrých vztahů mezi Polskem a Německem a jejich obnovení po loňském nástupu liberální vlády Donalda Tuska.

O autorovi| Luboš Palata, redaktor LN

Autor: