Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Práva nabízí i soukromá VŠ

Česko

Hlavní město Praha má tři lékařské fakulty, ale jen jednu právnickou. Od příštího akademického roku by se měla situace změnit. V Česku zahájí činnost soukromá vysoká škola, která chce poskytovat úplné právnické vzdělání.

Bude mít slovenskou akreditaci, ale učit v ní budou vysokoškolští pedagogové z veřejných českých fakult.

Už třikrát se hlásil třiadvacetiletý Martin z Prahy na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, nikdy však nedosáhl v přijímacích testech dostatečného počtu bodů na to, aby byl přijat. Naposled mu chyběl dokonce jen jediný. „Kdyby byla možnost, rád bych šel na nějakou soukromou právnickou školu, kde by se platilo školné,“ říká. Jenže soukromé vysoké školy, které se snaží nabízet žádané obory, zatím nezískaly na úplné právnické vzdělání akreditaci.

Slovenská akreditace je s naší českou rovnocenná V minulých dnech se však objevila zajímavá zpráva, z níž vyplývá, že V Česku zahajuje činnost první soukromá vysoká škola, která úplné právnické vzdělání poskytuje.

Ustrnula se snad Akreditační komise při ministerstvu školství? Nikoliv. Škola, která se zatím prezentuje pod názvem UNINOVA, nemá českou, ale slovenskou akreditaci. Ta je však na základě „sametového rozvodu“ obou států s českou rovnocenná. Uninova má působit v Praze a v Brně (tam zatím jen v externí formě), avšak její zakladatelkou je soukromá Bratislavská škola práva.

Podle tajemníka Akreditační komise ČR jde o jednu ze slovenských soukromých škol, které se snaží expandovat na český trh. Jejich pobočky mohou u nás působit bez české akreditace, prostřednictvím nějaké společnosti, která vznikla na základě podmínek daných platným zákonodárstvím s tím, že jejím předmětem činnosti je zprostředkování zahraničního vzdělávání. Absolventi získají slovenský diplom. Česká akreditační komise nehlídá jejich kvalitu, neboť se předpokládá, že ji hlídá akreditační komise slovenská. Na český vzdělávací trh se nesnaží expandovat jen slovenské soukromé školy.

Ve skutečnosti existuje dokonce škola, která nabízí něco podobného jako Bratislavská škola práva. Jde o Zakarpatskou státní univerzitu.

Její pětiletý magisterský studijní obor „Právo“ zprostředkovává pro Česko mezinárodní středisko vzdělávání jménem Mezinárodní institut podnikatelství a práva. Uznávání diplomů v ČR se pak děje prostřednictvím Západočeské univerzity.

Problém ale je, že profesní komory, jako je třeba Česká advokátní komora nebo Soudcovská unie, nejsou ochotné tyto absolventy akceptovat. „Kvalita takto získaného právnického vzdělání není podle našeho názoru srovnatelná s právnickým vzděláním na českých univerzitách,“ řekla nám mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Vzhledem k tomu, že absolventi považují toto stanovisko za neoprávněné a stěžují si, podala komora podnět nejvyšší státní zástupkyni, aby kauzu prošetřila. „Nakonec podala žalobu,“ konstatuje Chaloupková s tím, že soud ještě neproběhl. Jak se postaví komora k absolventům slovenské školy? Iva Chaloupková je s projektem obeznámena a říká: „Tak, jak byl představen, nevzbuzuje zatím naši nedůvěru.“ Důvodem bude zřejmě skutečnost, že je zaštítěn důvěryhodnými jmény. V čele má stát profesor Michal Skřejpek, který působí na katedře právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podle jeho slov by na Uninově měli učit lidé z různých fakult Univerzity Karlovy, ovšemže i z právnické. Škola má sídlit v budově bývalé Husitské teologické fakulty v Dejvicích (budova patří Československé církvi husitské) a pro začátek se počítá se 150 denními studenty a 150 dálkaři. Školné má činit přibližně 58 000 Kč za rok.

Profesor Skřejpek se obává jednoho: aby někdo nepovažoval Uninovu za pobočku Právnické fakulty UK. „Tou rozhodně nebude,“ tvrdí.

Můj sen se začíná plnit Podobné obavy má ale i někdejší profesor pražské právnické fakulty, bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl, který už dlouho volá po zřízení další právnické školy v Praze. „Konečně se začíná plnit můj dávný sen,“ říká s tím, že je pro jakýkoliv nápad, který „nastartuje erozi monstrózního monopolu Právnické fakulty UK“. Ta má podle jeho názoru rozhodující vliv na udělování vědeckých a pedagogických hodností učitelům i u ostatních právnických fakult.

Cepl ale hned dodává: „Jen aby to nebyla jen její dcera, tentokrát adoptovaná.“ Je přesvědčen, že právnické vzdělání potřebuje konkurenci a že například v milionovém hlavním městě by neměla být jediná právnická fakulta, když jsou tam například tři fakulty lékařské.

Přijímací zkoušky na soukromou právnickou školu se slovenskou akreditací, v níž se má ovšem učit české právo, se konají poslední dva dny v červnu. To už budou uchazeči o studium práva na tradičních českých univerzitách vědět, jestli uspěli, nebo ne. Těch, kteří neprojdou, bude jako každý rok bezpochyby o hodně víc než těch, kteří uspějí. Dá se tušit, že o Uninovu bude zájem.

***

Na český vzdělávací trh se nesnaží expandovat jen slovenské soukromé školy. Ve skutečnosti existuje dokonce škola, která nabízí něco podobného jako bratislavská. Její absolventi však mají problémy se vstupem do profesní komory.

Kde všude lze studovat právo

Úplné právnické vzdělání:

*Právo a právní věda Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta

* Právo a právní věda Masarykova univerzita, Právnická fakulta

* Právo a právní věda Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta právnická

* Právo a právní věda Univerzita Palackého v Olomouci, Právnická fakulta Částečné právnické vzdělání, právní specializace

* Ekonomika a management v podnikání – VŠ Karla Engliše v Brně, a. s.

* Ekonomika a právo v podnikání – Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Fakulta ekonomická

* Mezinárodní ekonomika a právo v podnikání – Soukromá VŠ ekonomických studií, s. r. o.

* Právo a finance – Masarykova univerzita, Právnická fakulta

* Právo a mezinárodní obchod – Masarykova univerzita, Právnická fakulta

* Právo a podnikání – Masarykova univerzita, Právnická fakulta

* Právo sociálního zabezpečení – Masarykova univerzita, Právnická fakulta

* Právo v podnikání – Univerzita J. A. Komenského Praha, s. r. o.

* Právo v podnikání – VŠ aplikovaného práva, s. r. o.

* Právo v podnikání – VŠ Karlovy Vary, o. p. s.

* Právo v podnikání – VŠ manažerské informatiky a ekonomiky, a. s.

* Právo ve veřejné správě – Univerzita Palackého v Olomouci, Právnická fakulta

* Živnostenské právo – Masarykova univerzita, Právnická fakulta

* Ekonomika a právo v podnikání – Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Fakulta ekonomická

* Globální podnikání a právo – ŠKODA AUTO, a. s. Vysoká škola

* Evropská studia se zaměřením na evropské právo – Univerzita Palackého v Olomouci, Právnická fakulta

Zdroj: ÚIV

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč