Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Práva v Plzni mají nový senát, zůstala třetina lidí

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PLZEŇ Pouze třetina dosavadních členů akademického senátu plzeňských práv obhájí zřejmě svoji pozici i pro další tři roky. V učitelské části, která má v 18členném nejvyšším orgánu fakulty 12 zástupců, zvolili pedagogové znovu čtyři současné členy a ve studentské kurii řekli studenti ano dvěma dosavadním členům.

Předběžné výsledky voleb zveřejnila dnes Právnická fakulta Západočeské univerzity na svých webových stránkách.

Do týdne mohou podat neúspěšní kandidáti námitky předsedkyni komise a konečné výsledky musejí být známé nejpozději dva týdny po termínu voleb, které se konaly 29. a 30. března, vysvětlila proděkanka pro studium Petra Jánošíková. Zvoleným senátorům začne tříleté období 1. května.

Telecký se do senátu nedostal
Nový senát, jehož volby vnímali všichni ve škole jako klíčovou událost pro další směřování plzeňských práv, by měl dotáhnout reformy, jež na fakultě, opředené skandály s rychlostudiem, podivným přijímacím řízením i zkouškami, zahájil koncem roku 2009 bývalý děkan Jiří Pospíšil. Členové jeho reformního týmu, Karel Eliáš (neúspěšný kandidát na nového děkana), Petr Bezouška a František Korbel (náměstek ministra spravedlnosti) se ale do nového senátu nedostali. Eliáš skončil jako druhý až třetí náhradník, Bezouška jako čtvrtý až pátý, Korbel jako 12. náhradník. Do senátu se také podle předběžných výsledků nedostal Daniel Telecký, známý přívrženec problémového vedení kolem Milana Kindla, které kvůli skandálům fakultu opustilo. Skončil 13. pod čarou.

V nové učitelské části senátu dostala nejvíce hlasů, celkem 74, jeho dosavadní tajemnice Simona Stočesová, další pořadí je Tomáš Pezl, Silvie Anderlová, Jan Lego, Petr Kybic, Anna Outlá (zůstává), Oto Kunz (zůstává), Tomáš Louda, Richard Pokorný, Pavel Prunner (zůstává), Jitka Wolfová a Monika Forejtová. Ve studentské kurii dostal nejvíce hlasů, celkem 409, Tomáš Hnetila (zůstává), následují Rudolfína Knotová, Helena Morozová, František Vinopal, Martin Pelikán (zůstává) a Martin Galáž. "Učitelskou část za moc reformní nepovažuji, studentskou ano," řekl Hnetila.

Velký zájem
Zájem o volby 18 senátorů, kteří budou mít v rukou příští tři roky zásadní rozhodnutí fakulty, byl oproti minulým letům velký. Odevzdáno bylo 875 platných volebních lístků. Na fakultě je přitom 1862 studentů a učitelů více než sto. Také počty kandidátů byly výrazně vyšší než při minulých volbách. V učitelské části kandidovalo na 12 postů 27 lidí, o šest křesel ve studentské části senátu se ucházelo 18 studentů. Senát, který volí děkana a schvaluje rozpočet, statut i strategii fakulty, vystřídá od 1. května předchozí senát, kvůli jehož nedůsledné práci a kontrole vedení vypukla předloni v září největší česká aféra vysokého školství za posledních 20 let.

Nový senát by měl zklidnit podle studentů i pedagogů stále nedobrou situaci na fakultě, kde se před volbami skupiny učitelů vzájemně napadaly a využívaly k tomu studenty. Hlavním úkolem fakulty je obnovit akreditaci magisterských oborů. Materiály pro její znovuzískání musejí být předloženy akreditační komisi do června 2012. Podle webu fakulty má bakalářský program akreditaci do 1. června 2012 a magisterský do 31. července stejného roku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!