Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Českém Švýcarsku u Pravčické brány hořel les. Policie zadržela jednoho člověka

Česko

  15:02aktualizováno  20:52
Mezi Pravčickou bránou a státní hranicí s Německem začal ve čtvrtek odpoledne hořet lesní porost. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu. Požár už se jim podařilo lokalizovat a místo dohašují. Nakonec nebylo potřeba využít vrtulník. Policie v souvislosti s požárem zadržela jednu osobu.

Hasiči zasahovali na ploše 12krát 100 metrů. Požár se poté rozšířil na plochu 100krát 100 metrů, uvedl generální ředitel hasičů Vladimír Vlček v České televizi. „Požár vypukl u přístupové cesty k Pravčické bráně od Třech pramenů. Hořela převážně hrabanka a suché dřevo na zemi,“ uvedl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Policisté, hasiči a strážci parku pomáhali návštěvníkům, kteří byli na Pravčické bráně, sejít přes nebezpečný úsek. Lokalitu budou přes noc hlídat dvě hasičské jednotky. Ostatní se vrátí na základny, řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Požářiště je podle jeho slov po proměření termokamerou studené. Ráno se rozhodne o dalším postupu.

Likvidace bude podle Marvana vyhlášena nejdříve v pátek ráno. Záleží na tom, zda v noci bude všechno v pořádku.

Požár vznikl podle zástupců parku od pyrotechniky. „Příčinou požáru byla lidská neopatrnost. Dnes (ve čtvrtek pozn. red.) se na území národního parku pohybuje větší množství návštěvníků v souvislosti se svátky v sousedním Sasku. Proto správa NP posílila během dnešního dne hlídkovou činnost v terénu, a to i ve spolupráci s Policií ČR. Díky tomu se zřejmě podařilo dopadnout i viníky, kteří se údajně k činu na místě přiznali,“ objevilo se na profilu parku na sociální síti.

Požár nahlásil německý turista. Později policisté na Twitteru informovali, že v souvislosti s možnou příčinou požáru zadrželi jednu osobu a zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení.

Policie zadržela 25letého Němce

Zadržený může mít podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové přímou souvislost s požárem. Je podezřelý z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Na dotaz, co požár způsobilo, Hyšplerová řekla, že v tuto chvíli policie další informace nemůže poskytnout, protože je na počátku vyšetřování.

Starosta Hřenska Zdeněk Pánek portálu Seznam Zprávy řekl, že policie zadržela 25letého Němce. Byl pod vlivem alkoholu, nadýchal 1,6 promile. Hyšplerová informaci nepotvrdila. Uvedla, že bližší informace budou k dispozici v pátek.

Dobrovolný strážce parku Jakub Urbánek pro iDNES.cz řekl, že jak foukal vítr, tak oheň lezl pod skály. „Naštěstí to chytli včas,“ podotkl. Současně uvedl, že údajný viník se k požáru sám přiznal. „Byl celý vyklepaný. Omlouval se. Hodil petardu do nějakého prachu, ale byla to hrozná rána. Jenže to přeskočilo asi deset metrů a už to jelo,“ popsal dále strážce parku.

V rezervaci se dopoledne pohybovaly velké skupiny lidí, parkoviště byla plná. V jedné z místních restaurací byli převážně zahraniční hosté. Salov řekl, že během těchto oslav, pro které si cizinci hojně vybírají právě národní park, se často řeší incidenty spojené s alkoholem a odpalováním pyrotechniky.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na Twitteru k požáru uvedl, že lidé s pyrotechnikou nemají v národních parcích co dělat. „Jen díky pečlivé práci strážců národního parku se pravděpodobně podařilo zabránit dalším velkým škodám,“ uvedl ministr.

Silnice mezi Hřenskem a osadami Mezná a Mezní Louka je kvůli zásahů hasičů zatím stále uzavřená.

Dosud nejrozsáhlejší lesní požár v České republice vypukl loni v noci na 24. července právě v národním parku České Švýcarsko. Zasáhl přes 1000 hektarů. Jeho likvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech. Policie ho vyšetřuje jako obecné ohrožení.

30. července 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!