18. listopadu 2018 22:06, aktualizováno 19. 11 7:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vysvětloval jsem synovi, o co jde, ale je přesvědčen, že na výlet do Ruska šel nedobrovolně, řekl Babiš

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: Reprofoto

PRAHA Premiér Andrej Babiš v neděli večer vystoupil v pořadu „Vládní krize: Andrej Babiš exkluzivně“ na stanici TV Nova. V živém půlhodinovém rozhovoru s moderátorem Reyem Korantengem zopakoval, že z funkce premiéra neodstoupí.

Babiš uvedl, že je mu líto, když proti němu lidé demonstrují. „Mě to velice mrzí, protože já si myslím, že ti demonstranti nemají pravdu,“ řekl.

Poté hovořil o pobytu syna na Krymu. Babiš mladší si podle premiéra kvůli své nemoci myslí, že byl k cestě na východ Evropy přinucen. „Vysvětloval jsem mu, o co jde. Ale on je přesvědčen, že na ten výlet do Ruska šel nedobrovolně, přitom ve finále si tam našel přítelkyni,“ sdělil Babiš. „S přítelkyní se syn zasnoubil,“ řekl dále premiér. Odmítl ale, že by se syna snažil přesvědčit, aby přehodnotil některá svá vyjádření. „O tom jsme se vůbec nebavili,“ odpověděl. 

E-mail o svém únosu Babiš mladší podle svého otce napsal ve chvíli, kdy se mu na Ukrajině přestalo líbit. Důrazně odmítl, že by ho do ciziny nechal odvést kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší do zahraničí putoval podle premiéra Babiše na základě doporučení lékařky Protopopové. Krym zvolili proto, že manžel lékařky, který syna doprovázel, neměl kvůli svému ruskému občanství potřebná víza do evropských zemí. „Detaily pobytu jsem neznal,“ řekl v neděli premiér v rozhovoru pro Novu.

ČTĚTE TAKÉ

Aktuální kauza odstartovala v pondělí, kdy server Seznam Zprávy odvysílal reportáž s rozhovorem s Babišem juniorem natočeným skrytou kamerou ve dveřích švýcarského bytu, kde bydlí se svou matkou a novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík ho vypátrali. Babiš mladší obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym anektovaném Ruskem. Jejich reportáž bylo podle slov premiéra pořízena nelegálně. „Porušili zákony, vloupali se, respektivě ukradli kód od dveří,“ má jasno.

Kdybych nebyl v politice, nikdo by o kauze Čapí hnízdo nevěděl

Dotace na projekt Čapí hnízdo byla podle premiéra udělena podle pravidel. „Kauza Čapí hnízdo je už 11 let stará. Kdybych nebyl v politice, nikdo nikdy by o té kauze neslyšel,“ shrnul Babiš. Dle jeho slov nejsou v projektu momentálně peníze ani z českého, ani evropského rozpočtu. Mám čistý stůl, ukončil téma.

Dále se Babiš vyjádřil k nastalé vládní krizi. Podle Babiše žádná strana ani hnutí nemá důvod vládu shodit. „Je totiž úspěšná,“ zhodnotil. Řekl, že z jednání s ČSSD má dobrý pocit a spolupráce se sociálními demokraty funguje. Rád by vystoupil v poslaneckém klubu KSČM. V týdnu se také sešel s předsedou SPD Tomiem Okamurou. Babiš uvedl, že pokud ČSSD odejde z vlády, nahradí ji hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Zdůraznil však, že ČSSD o svém stanovisku teprve rozhodne. Svůj postup strana definitivně oznámí do pátku. 

Na otázku, zda jsou podmínky, za kterých by SPD bylo ochotno jít do vlády, splnitelné, Babiš řekl, že „to u něj takto“ Okamura neříkal. Podle vyjádření Okamury před novináři je jeho hnutí ochotno podporovat kabinet odborníků vytvořený hnutím ANO, pokud by plnil program SPD. Prezidentovi Zemanovi, který vyjádřil současné vládě podporu a sdělil, že by i při jejím případném vlády pověřil Babiše sestavením nové, poděkoval.

Předseda ČSSD Jan Hamáček by za nejlepší považoval, kdyby vláda pokračovala bez premiéra Babiše a zátěže Čapího hnízda. Z dosavadních jednání je ale podle něj evidentní, že ANO touto cestou jít nechce. 

Televize Nova v neděli večer odvysílala ve zprávách i vyjádření Beaty Babišové, matky Andreje Babiše mladšího. Ta zkritizovala způsob novinářů Seznam Zpráv Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, jakým rozhovor s jejím synem získali. Obvinila je ze ,,skandálního útoku proti soukromí“.

„Tím, že byla zveřejněná adresa našeho bydliště, dnes nemůžeme svobodně ani vyjít z bytu na ulici. Prosím novináře, aby respektovali naše soukromí, zdravotní stav našeho syna a dál nás neobtěžovali,“ řekla. „Už s nimi hovořit nebudeme,“ dodala na závěr. Podle slov premiéra Babiše jeho syn a exmanželka pochopili, že je novináři zneužili. „Že se snaží zneužít mého nemocného syna a postavit ho proti mně,“ uvedl. 

Kauzu kolem premiérova syna odstartovala reportáž Seznam Zprávy

12. listopadu - Server Seznam Zprávy zveřejnil reportáž, v níž mu syn premiéra Andrej Babiš mladší řekl, že spolupracovníci jeho otce ho drželi na Krymu, premiér podle něj chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z ČR. Babišův mladší také řekl, že k farmě Čapí hnízdo, kvůli níž on i jeho otec čelí obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty, ale nevěděl, co podepisuje. Uvedl také, že byl jako pacient v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) a bere léky.

 • Babišův syn serveru ve Švýcarsku, jehož občanství má, rovněž řekl, že se v NUDZ setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Lékařka letos kandidovala v komunálních volbách za ANO, které vede Babiš starší. Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na Krym.
 • Policie se podle předchozích zpráv serverů Neovlivní.cz a iROZHLAS.cz oznámením o údajném únosu Babiše mladšího na Krym zabývala, ale neodhalila protiprávní jednání.

13. listopadu - Premiér uvedl, že jeho syn trpí schizofrenií, bere léky a musí být pod dohledem. Řekl také, že nebyl unesen, ale že z ČR odjel dobrovolně. Babiš rovněž zmínil, že jeho dcera trpí bipolární poruchou; v březnu 2016 Babiš ve Sněmovně řekl, že Čapí hnízdo spoluvlastnily mimo jiné jeho dvě dospělé děti.

 • Nejvyšší státní zastupitelství dalo podnět žalobcům, aby prověřili tvrzení premiérova syna o tom, že byl držen na Krymu. Policie se tvrzením Babišova syna o únosu bude zabývat.
 • Slova Babiše ml. vyvolala ostrou reakci opozice i napětí v koalici ANO a ČSSD. Šest opozičních stran, které sdružují 92 poslanců, podalo návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Premiéra tyto strany vyzvaly, aby do vyšetření kauzy odešel z funkce.
 • Hnutí ANO uvedlo, že zveřejnění zprávy je účelovou kampaní s cílem zdiskreditovat Babiše i ANO. Premiér na návštěvě v Palermu řekl, že reportáž považuje za hyenismus a za součást scénáře, který ho má zničit a dostat z politiky.
 • Prezident Miloš Zeman označil informace o údajném únosu za konspirace, které vládu ohrozit nemohou.
 • Lékařka Protopopová, jejíž posudek měl podle médií pomoci Babišovi mladšímu vyhnout se trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, rezignovala na mandát zastupitelky Prahy 8.

14. listopadu - Babiš kauzu vysvětloval vládě a při schůzkách s předsedy vládní ČSSD a také komunistů a SPD. Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že si jeho strana přeje ve vládě programově nahradit sociální demokracii. Opozice shromáždila podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě.

 • Babiš potvrdil, že jeho syn byl v minulosti na Krymu a Ukrajině. Pobyt podle něj byl ale legální a nešlo o únos. Babiš vyslovil domněnku, že načasování kauzy bylo předem připravené.
 • NUDZ uvedl, že Protopopová ve zprávě o stavu Babiše mladšího nepochybila.

15. listopadu - Protopopov odmítl, že by Babiše mladšího na Krym unesl. Právu řekl, že byl jeho asistentem a do Ruska a na Krym odjeli kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo.

 • Deník Blesk zveřejnil pasáže z e-mailu, který redakci poslal Babiš mladší v květnu 2017. Píše v něm o psychických problémech a o strachu. Uvedl také, že Protopopové nedůvěřuje.
 • Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Horní komora se na tom shodla v usnesení, které podpořila i většina senátorů vládní ČSSD.
 • Babiš mladší napsal v e-mailu, který zveřejnil server Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. Současně označil za lež tvrzení svého otce, že musí být ve Švýcarsku kvůli schizofrenii pod neustálým dozorem.
 • Předseda ČSSD Jan Hamáček jednal s prezidentem Zemanem, který přijal i místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Novinářům Faltýnek poté řekl, že prezident nepovažuje kauzu za důvod ke konci vlády, ale spíš za mediální záležitost.
 • Na pražském Václavském náměstí se večer sešly tisíce lidí požadující demisi premiéra Babiše.
 • Prezident Zeman řekl, že kdyby poslanci vládě vyslovili nedůvěru, pověří sestavením kabinetu opět Babiše.

16. listopadu - Premiér Babiš v emotivním projevu před odletem do Bruselu řekl: "Nikdy neodstoupím, nikdy. Ať si to všichni zapamatují". Záležitost vnímá jako puč.

- Policie oznámila, že se pokouší o navázání přímého kontaktu s Babišem mladším, snaha je zatím bez odezvy.

17. listopadu - Premiér Babiš krátce po půlnoci přinesl kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze. Jedni z prvních účastníků akcí k výročí 17. listopadu ji vyhodili do koše. Babiš termín zdůvodnil tím, že poté odletěl za synem do Švýcarska.

- V Praze se konala demonstrace požadující Babišův odchod z funkce premiéra, z Hradčanského náměstí se účastníci vydali pochodem na Staroměstské náměstí, kde proti Babišovi protestovaly tisíce lidí.

18. listopadu - Matka Babiše mladšího Beata Babišová označila v televizi Nova reportáž serveru Seznam Zprávy za útok proti soukromí. Ředitel zpravodajství serveru Jakub Unger uvedl, že Babiše mladšího považuje redakce za velmi důležitého svědka a od počátku k němu i jeho matce přistupuje maximálně citlivě.

- Premiér večer vystoupil v televizi Nova, kde mimo jiné zopakoval, že neodstoupí z čela vlády. Jeho syn je podle Babiše přesvědčen, že do Ruska odjel nedobrovolně. Babiš starší odmítl, že by ho nechal odjet do ciziny kvůli kauze Čapího hnízda.

ČTK, amAnna Mikolandová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz