PRAHA Zahraniční média a blogeři se v hodnocení českých parlamentních voleb shodují, že si Češi vybrali cestu úspor rozpočtu a utahování opasků. Drtivá většina, kterou získaly pravostředové strany a celková porážka levice je podle nich zárukou dalších reforem a omezení rozhazování, tak jak ho slibovala ČSSD.
Jak píše Sean Carney na svém blogu na internetovém serveru Wall Street Journal (WSJ), výsledkem voleb je, že po letech politické nestability budou mít Češi s největší pravděpodobností solidní vládu. Ta je podle něj připravena řešit velké problémy. „Vypadá to, že je jen otázkou formalit, aby se vláda s nejsilnější parlamentní většinou od roku 1992 mohla pustit do práce,“ uzavírá optimisticky svůj příspěvek Carney.
„Je téměř jisté, že zde bude středopravá koalice, což by znamenalo, že poprvé od roku 1996 bude existovat vláda s výraznou většinou,“ cituje agentura Bloomberg Jiřího Peheho, politického analytika a ředitele New York University v Praze. „Bude to také vláda, která bude mít zcela koherentní pravicový program, vláda, která chce, aby se úspory našly v rozpočtu.“
New York Times nicméně varuje, že pokud by se rozhovory o nové koaliční vládě protáhly na několik měsíců tak jako po minulých volbách, mohlo by to podkopat důvěru investorů. Zároveň však zdůrazňuje, že česká ekonomika, přestože loni klesla o 4,1 procenta, je v porovnání se sousedy, jako je Maďarsko, poměrně pružná. Podle analytiků, které New York Times oslovil, by mohla konečně prosadit změny v důchodovém systému a zdravotnictví. Také Financial Times cituje nadšené hlasy analytiků nad politickým uspořádáním po volbách. „Očekáváme, že volební výsledek podpoří vývoj kurzu koruny,“ uvedla analytička Anna Zadornova ve zprávě pro Goldman Sachs. Vysvětluje, že vytvoření vlády by mělo být poměrně rychlé, a že nová vládní koalice bude jednat s cílem snížit deficit. Podobně se vyjádřil pro list Wall Street Journal i Lars Christensen, ekonom Danske Bank. „Výsledky českých voleb jsou jednoznačně dobrou zprávou pro trhy,“ řekl Christensen, který však podotýká, že Česká republika je jednou z mála evropských zemí, které k nápravě veřejných financí nepotřebují radikální akce.
Irský deník The Irish Times upozorňuje, že většina 118 hlasů, které získala ODS, TOP 09 a Věci veřejné umožní prosazení bolestivých škrtů. Ty pak mají zabránit tomu, aby se v Česku opakoval řecký krach. Zároveň však The Irish Times varuje před příliš radikálními škrty. Cituje přitom Timothyho Ashe, analytika Royal Bank of Scotland, který se obává, že by fiskální strohost, kterou slibuje pravice, mohla ublížit křehkému oživení české ekonomiky. Ta by měla po loňském poklesu 4,1 procenta letos růst o 1,5 procenta.
Rakouský Die Presse neoznačuje výsledek voleb za dobrou zprávu pouze pro Čechy. Poučit by se z něj podle novin měla celá Evropa. Die Presse píše, že se při těchto volbách jasně ukázalo, že nedůvěryhodnými sliby založenými na zvyšujících se sociálních výdajích se už volby nevyhrají. Podobně se vyslovil i další rakouský deník Der Standard, podle kterého byly volby v České republice „lekcí demokracie, kterou Evropa potřebuje“.