Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. května 2018 10:50, aktualizováno  13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivní agent Kremlu, kritizuje Zemana pravice kvůli výrokům o novičoku. Okamura i Filip se ho zastali

Český prezident Miloš Zeman a Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman a Vladimir Putin | foto: Twitter prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka

Praha Prezident Miloš Zeman podle zástupců pravicových stran pomáhá ruské propagandě. Jeho výroky o někdejší výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku neslouží zájmům České republiky ani bezpečnosti země, uvedl šéf ODS Petr Fiala. Místopředseda zahraničního výboru sněmovny Jan Lipavský (Piráti) chce kvůli kauze pozvat zástupce zpravodajců, na základě jejichž zpráv prezident o novičoku v Česku hovořil, na jednání výboru.

Lipavský na Twitteru uvedl, že si Zeman ze zpráv tajných služeb vybírá, co se mu hodí. „Ruská oficiální propaganda to ad absurdum překrucuje dále. Budu iniciovat pozvání zástupců tajných služeb na zahraniční výbor,“ napsal.

Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka se Zeman chová jako aktivní agent Kremlu. Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl na sociálních sítích, že vyjádření Zemana umožní spřádat nejrůznější spiklenecké teorie. „V Kremlu musí být na našeho prezidenta opravdu hrdí,“ napsal.

04.května 2018 v 09:50, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 10:59

Miloše Zemana můžeme klidně považovat za aktivního agenta Kremlu. Nejen, že svým prohlášením odporuje českému ministrovi zahraničí, navíc tím živí ruská propagandistická média.

„Ještěže Rusové toho Zemana mají. Kdo by jim tu jednotu EU rozbíjel,” položil si otázku další z europoslanců Pavel Telička.

04.května 2018 v 09:44, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 10:57

Ještěže Rusové toho Zemana mají. Kdo by jim tu jednotu EU rozbijel. A o Česku se mluví. S výjimkou Moskvy ale negativně. Doufejme, ze nebudeme někdy brzy v situaci, kdy bychom potřebovali podporu my.

S nadsázkou reagoval na Zemanova slova lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. K Zemanově oznámení, že se v ČR vyráběl novičok, dodal: „Mám podezření, že ho na něm i testovali.” 

03.května 2018 v 22:12, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 10:57

Prezident #zeman dnes oznámil, že v Česku vyráběli #novičok Mám podezření, že ho na něm i testovali #cesko #budelip

Čtvrteční vyjádření Zemana o výrobě jedu v Česku v malém množství, bez zohlednění faktu, že šlo o jinou látku než byla použita v Británii, jako argumentu k tvrzení, že britská vláda klame v případu otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Salisbury, ve čtvrtek večer použila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. „(...) žvást vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se jakoby vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku,“ citovala ji agentura TASS.

Gazdík připomenul, že Zeman uvedl, že zprávy zpravodajských služeb o možné výrobě jedu v ČR si odporují a Zeman se přiklonil k variantě nahrávající Rusku. „Popřel tím mimo jiné i prohlášení českého ministra zahraničí. Ostatně prokremelská Russia Today si tohoto prezidentova oznámení všimla hned včera. Je toto všechno náhoda? Miloše Zemana můžeme klidně považovat za aktivního agenta Kremlu,“ uvedl. Dlouholetý Zemanův kritik, šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru poznamenal, že Zeman je na roztrhání. „Čínští investoři ho mají na dobré vazby na Kreml. Rusové ho mají na svou lživou propagandu. My ho máme na permanentní ostudu,“ konstatoval.

04.května 2018 v 09:39, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 11:00

Prezident Zeman svými výroky o novičoku v ČR zbytečne napomáhá ruské propagandě. Podobné výroky a “informace” neslouží zájmům ČR ani naši bezpečnosti.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) dává Zemanovy výroky do souvislosti s čtvrtečním posunem v dotační kauze Čapí hnízdo. „Vždycky když má premiér Babiš nějaký průšvih, třeba že mu státní zástupci odmítnou stížnost proti trestnímu stíhání za Čapí hnízdo, přijde prezident Zeman a odpálí nějakou zahraničněpolitickou bombu. Náhoda? Nemyslím si,“ uvedl na sociálních sítích. 

04.května 2018 v 10:43, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 11:20

Vždycky když má premiér Babiš nějaký průšvih, třeba že mu státní zástupci odmítnou stížnost proti trestnímu stíhání za Čapí hnízdo, přijde prezident Zeman a odpálí nějakou zahraničně politickou bombu. Náhoda? Nemyslím si.

Předseda ČSSD Jan Hamáček napsal, že za klíčové pokládá sdělení, že mělo jít o látku podobnou, nikoli identickou, látce, která byla k atentátu v Salisbury použita. „Tudíž ČR nemůže být jakkoliv zmiňována jako země, odkud by použitá chemikálie měla pocházet,“ uvedl.

Senátor Václav Hampl na Twitteru pokládá otázku, zda Zemanovy výroky byly způsobem, jak se zavděčit „východním přátelům“, nebo politická a rétorická neobratnost. „Myslím, že všichni už bohužel tušíme...,“ dodává.

04.května 2018 v 09:26, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 11:00

Zemanovy výroky ke kauze novičok - je to způsob, jak se zavděčit svým východním přátelům, nebo jen politická a rétorická neobratnost? Myslím, že všichni už bohužel tušíme... #cesko #novicok #skripal #zeman #bis #vz

Kritikou nešetřil ani šéf Top09 Miroslav Kalousek, který napsal, že Češi mají Zemana na permanentní ostudu.

04.května 2018 v 09:06, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 12:14

Miloš Zeman je na roztrhání. Čínští investoři ho mají na dobré vazby na Kreml. Rusové ho mají na svou lživou propagandu. My ho máme na permanentní ostudu. https://t.co/iUukG29p6C

Stejný názor zastává i Kalouskův stranický kolega a předseda TOP09 Jiří Pospíšil.

04.května 2018 v 10:11, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 12:31

Český prezident bohužel opět vystupuje v roli pomocníka ruské zahraniční politiky proti našim spojencům z NATO. Podrývá tím navíc i pozici české vlády, které se, jak věřím, od prezidentových výroků distancuje. https://t.co/8CcGRlqcKg

Prezidenta se naopak zastal předseda SPD Tomio Okamura.  Podle něj bylo naopak špatné dřívější lhaní o tom, že podobné jedy vyrábějí a testují jenom Rusové. „Pokud prezident tuto lež zpochybnil, jednal v duchu svého prezidentského poslání,“ napsal Okamura. „Nelze přece na pravdu pohlížet tak, že pokud je nepříjemná Bruselu nebo rusofobům, tak ji popřu,“ uvedl.

Kromě Okamury se Zemana zastal také předseda komunistů Vojtěch Filip, podle kterého Zeman uklidnil českou veřejnost, když se dozvěděla pravdu.

„Výroky prezidenta, myslím, uklidnily českou veřejnost, která se dozvěděla pravdu, že u nás byl novičok zkoušen, ale že nemohl být nikde použit, protože byl zlikvidován. To jistě kromě české veřejnosti uklidní i zahraniční zpravodajské služby,“ napsal Filip.

Kreml: Zemanův výrok potvrzuje, že kauza Skripal je provokací

Zemanovy výroky představují podle mluvčí Kremlu Dmitrije Peskova „výmluvnou ilustraci“ k neudržitelnosti stanoviska Velké Británie ke kauze Skripal. Londýn z otravy obviňuje Rusko, Moskva nařčení kategoricky odmítá. Zemanova vyjádření podle Kremlu potvrzují, že případ Skripal je provokací. „Je to další potvrzení, že celý příběh se Skripalovými je absolutní provokací a hazardem. Je to další krok a přiblížení okamžiku, kdy se stále více zemí začne cítit zataženo do tohoto dobrodružství,“ prohlásil Peskov.

Ten také podle agentury TASS potvrdil, že Kreml je o Zemanově prohlášení informován, a zvláště zdůraznil, že Zeman „nehovořil, že se tam (v Česku) vyráběla právě ta látka, kterou údajně byli Skripalovi otráveni“.

„Chci připomenout, že s velkou dávkou jistoty jsme vyjádřili předpoklad, že se tato látka mohla vyrábět v různých zemích, zejména v zemích, které tvrdí, že mají protilátku, a tedy určitě také vyráběly tuto látku či disponovaly nějakým množstvím této látky,“ dodal mluvčí Vladimira Putina.

Zeman ve svém tvrzení vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově-paralycká látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, je novičok. Naopak civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) dospěla k závěru, že tento plyn není novičok, uvedl ve čtvrtek Zeman s tím, že po prostudování zpráv obou tajných služeb se přiklonil k názoru vojenských zpravodajců. Při útoku na exagenta Skripala však zmíněná látka použita nebyla, šlo o látku A234.

„Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme kde to bylo... Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ prohlásil prezident.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!