Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pravice kritizuje navrhovaný 50miliardový schodek. Je to téměř rozpočtový zločin, reaguje Kalousek

Česko

  17:24aktualizováno  18:36
PRAHA - Pravicová opozice a Piráti kritizují návrh rozpočtu na rok 2019 s plánovaným deficitem 50 miliard korun, který v pátek představilo ministerstvo financí. ODS označila návrh rozpočtu za nezodpovědný v době hospodářského růstu. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mluvil o navrhovaném schodku jako o rozpočtovém zločinu. Podle Pirátů by stát měl za dobré ekonomické situace usilovat o vyrovnaný rozpočet.

Miroslav Kalousek. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Předkládat v době ekonomické konjunktury padesátimiliardový deficit je nezodpovědné a neakceptovatelné,“ uvedl v tiskovém prohlášení poslanec Jan Skopeček (ODS). „Máme krizi? Daňové příjmy padají? Jsou rozjeté velké investice? Ne. To jen máme marnotratnou vládu a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), který dal zelenou bujení byrokracie, rozhazování a žití na úkor budoucnosti,“ dodal.

Schodek rozpočtu na příští rok bude 50 miliard

„My úplně nechápeme, proč se vláda pana Babiše nesnaží snižovat ten deficit. Ve chvíli, kdy je vynikající ekonomická situace státu, příjmy raketově rostou, tak by vláda měla usilovat o vyrovnaný rozpočet nebo se k tomu aspoň blížit,“ uvedl poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Piráti podle něj souhlasí se zvyšováním platů pro učitele a se zvyšováním počtu státních zaměstnanců v resortu školství. V jiných resortech ale přibývání státních zaměstnanců nevidí jako příliš účelné. Možné úspory vidí i v oblasti ministerstva vnitra. Co se týká investic v návrhu rozpočtu, bude podle Ferjenčíka rozhodující, nakolik se je podaří realizovat.

Kalousek má strach, že investice prioritou nebudou

„Po několika letech velkého ekonomického růstu vláda plánuje nepřijatelný deficit 50 miliard. Za této situace, jestliže vláda tvrdí, že zvýší příjmy i výdaje o více než 100 miliard korun, tak je to téměř rozpočtový zločin,“ prohlásil Kalousek. Podle něj měl kabinet část z vyšších výdajů využít ke snížení schodku, aby byl rozpočet vyrovnaný.

Mluvit o struktuře plánovaných výdajů je podle Kalouska zatím předčasné, protože návrh se ještě bude při projednávání ve vládě měnit a konečnou podobu předloží kabinet Sněmovně až na konci září. „Já se jenom obávám, že přes deklarované priority investice jako velkou prioritu v rozpočtu nenajdeme,“ řekl.

Celkové příjmy státního rozpočtu na příští rok naplánovalo MF na 1,432 bilionu korun a v porovnání se schváleným rozpočtem na letošní rok jsou o o 117,1 miliardy Kč vyšší. Celkové výdaje rozpočtu by tak měly být 1,482 bilionu korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!