15. února 2013 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer vrátil Chrenkovi milion, porušil tím zákon, shodují se právníci

Jan Fischer při volbách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer při volbách | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Pokud skutečně neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer vrátil část peněz určených na volební kampaň dárci, podnikateli Tomáši Chrenkovi, porušil tím podle oslovených právníků volební zákon.

Chrenek o vracení financí mluvil ve čtvrtečním rozhovoru v Mf Dnes. Z lidí, kteří se na Fischerově kampani podíleli, se podařilo kontaktovat jen kardiochirurga Jana Pirka, který prý o takovém kroku nic neví.

Peníze měly jít na charitu
Chrenek, jenž byl největším sponzorem Fischerovy snahy stát se hlavou státu, deníku řekl, že na kampaň dal 14 nebo 15 milionů, z nichž se mu prý na účet jeden vrátil, protože jej Fischer neutratil. Na dotaz, jak mohl peníze dostat zpět, když přebytky volebního účtu měly jít na charitu, odpověděl, že do toho Fischerově kampani "nijak nezasahoval".

Podle odborníka na ústavní právo Vladimíra Balaše je však vracení peněz přijatých na prezidentskou kampaň v rozporu se zákonem. Vrátit by je prý bylo možné pouze tehdy, pokud by je dárce poslal omylem. Balaš také zdůraznil, že transparentním účtem prezidentských kandidátů měly projít všechny darované peníze.

VÍCE K TÉMATU

"Veškeré finanční operace, jimiž se financuje volební kampaň, se uskutečňují prostřednictvím volebního účtu. Finanční prostředky uložené na volebním účtu lze užít pouze na financování volební kampaně," uvádí k tomu 24 paragraf zákona o volbě prezidenta republiky.

Také podle právníka Jaroslava Ortmana by byl takový postup porušením zákona. "Peníze, které jsou určené na volební fond, jsou transparentní a není možné, aby se přeposílaly někam jinam. A když něco zbude, tak to má jít na dobročinné účely, ne aby se to vracelo. To je naprosto nestandardní postup," řekl Ortman, podle něhož by věc měly prověřit finanční orgány.

Podnikatel Tomáš Chrenek, akcionář Třinecké železárny.

Pirk, jeden z nejvýraznějších členů Fischerova týmu, o údajném vracení peněz nemá informace. "O tom já vůbec nic nevím. Vím o tom to, co vy, že to řekl pan Chrenek, že mu to pan (Jan) Novák vrátil," sdělil Pirk, podle něhož v tom volební tým nehrál žádnou roli.

Vrácení peněz není patrné ani z transparentních účtů neúspěšného prezidentského kandidáta, který podle svých slov momentálně shání peníze, aby splatil faktury za několik milionů korun. Z účtu kanceláře Jana Fischera a účtu Jana Fischera plyne jen, že bývalý premiér loni od Chrenka obdržel dva dary v celkové výši 14 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?