Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právníci vnučky Peroutky a Hradu smír nenalezli. Spor půjde k soudu

Česko

  13:06
PRAHA - Právníci vnučky Ferdinanda Peroutky a prezidentské kanceláře se nedohodli na smíru ve věci výroků Miloše Zemana na adresu slavného českého novináře, řekla Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. O věci tak nejspíš rozhodne soud, u něhož se Kaslová domáhá omluvy hlavy státu.

Prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Obě strany deklarovaly vůli k jednání, ale k žádné dohodě nedošlo,“ řekla Kaslová. „Takže pan doktor Vyskočil, tedy můj právník, sdělí soudu, ať nařídí jednání,“ poznamenala. Další schůzka s protistranou, která podle ní nepřišla s žádným konkrétním návrhem, zatím plánovaná není.

„Jednat je samozřejmě možné vždycky dál, i v průběhu soudního jednání, ale prostě nebudeme my na nic čekat a požádáme soud o nařízení jednání,“ uvedla Kaslová dále. Osobně je přesvědčena, že se omluvy bude muset domoci soudní cestou.

Nenalezený článek

Spory začaly, když prezident Miloš Zeman v lednu na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ řekl tehdy. Článek, který podle odborníků Peroutka nikdy nenapsal, se ale jeho kanceláři nepodařilo dohledat.

Spor o Peroutku může skončit smírem. Vnučka ale chce, aby se Zeman omluvil

Kaslová v dubnu kvůli výrokům Zemana zažalovala stát. Domáhá se tak omluvy hlavy státu. V úterý řekla, že právě omluva je pro ni rozhodující, nezáleží jí přitom na tom, jestli se jí domůže soudní cestou, nebo bez rozhodování justice.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Prodej rodinného domu, 515 m2, Chlumec nad Cidlinou
Prodej rodinného domu, 515 m2, Chlumec nad Cidlinou

U Starého hradu, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou I, okres Hradec Králové
4 932 000 Kč

Mohlo by vás zajímat