Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Právníci: Zubaři nesmí vybírat 90 korun

Zubař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubař - ilustrační foto. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Pacient s bolavými zuby, který se zajde dát ošetřit k jinému než svému stálému stomatologovi, by měl za ošetření zaplatit 90 korun jako za lékařskou pohotovost. A to i tehdy, navštíví-li zubaře v jeho řádných ordinačních hodinách. Tak zní alespoň výklad zákona zavádějícího regulační poplatky ve zdravotnictví, na němž se dohodla Česká stomatologické komora s ministerstvem zdravotnictví.

Právníci specializovaní na medicínské právo ale tvrdí: takový výklad pojmu lékařská služba první pomoci – tzv. lékařskou pohotovost – zákony neznají. Za ošetření v běžné ordinaci v její pracovní době by podle nich měl pacient zaplatit jen základní sazbu 30 korun bez ohledu na to, zda jde o kmenového pacienta či nikoli.

Stomatologové se hájí, že v jejich oboru zákony vůbec pohotovost nespecifikují. Výklad dohodnutý s ministrem Tomášem Julínkem proto považují za zcela legitimní. „Je pravda, že právní předpisy v současné době definici lékařské služby první pomoci postrádají,“ připouští expert na medicínské právo Radek Policar. „Příslušné směrnice ministerstva zdravotnictví a vyhláška byly letos bez náhrady zrušeny. Zbyla jen zmínka v zákoně o veřejném zdravotním pojištění,“ upřesňuje Policar.

O zubařích není nikde ani slovo
Ve všech právních normách i návazných metodických pokynech ministerstva se ale vždy o lékařské pohotovosti hovořilo výhradně v souvislosti s poskytováním péče mimo pravidelný provoz zdravotnických zařízení. „Pokud vycházíme z právních principů a předvídatelnosti práva, nelze tomuto pojmu dát svévolně jiný význam,“ míní Policar.

„Ukažte mi, který zákon nebo vyhláška definují lékařskou službu první pomoci poskytovanou zubními lékaři. Mám to nastudované: o zubařích není nikde ani slovo,“ kontruje prezident stomatologické komory Jiří Pekárek.

Veškeré zmínky o pohotovosti jsou podle něj vztaženy výhradně na všeobecné lékařství. Zubní lékařství je i podle evropské direktivy odlišná profese. „A protože se právní předpisy o tomto v případě zubních lékařů nezmiňují, je to otázka výkladu. A na tom jsme se právě s ministerstvem dohodli,“ tvrdí Pekárek.

Proti této dohodě ale podle informací Hospodářských novin už ostře vystoupili praktičtí lékaři. I oni totiž mají své registrované pacienty, a tudíž analogicky požadují, aby mohli vybírat 90 korun za ošetření každého neregistrovaného příchozího jako zubaři. „Řešili jsme to. Dospěl jsem ale k názoru, že vybírat 90 korun za těchto okolností v žádném případě nelze. Lékařskou pohotovostí zákony míní jednoznačně ošetření mimo běžné ordinační hodiny. O tom nemůže být sporu,“ říká právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher.

Policar má za to, že kdyby se pacient o devadesátikorunový poplatek se zubařem soudil, na 95 procent musí takový spor vyhrát. „Kdepak. U soudu bychom zcela určitě uspěli my,“ má za to Pekárek.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...