Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právnická škola udělovala titul Dr., který se v Česku nepoužívá

Vzdělávání

  7:27
PRAHA - Titul Dr. se v Česku nepoužívá. Přesto ho donedávna nabízel Ústav práva a právní vědy, kterou založil Luděk Lisse. Titul, kterým mohou mnozí oklamat své okolí, byl udělován po složení závěrečné zkoušky sepsání práce s 35 stranami textu. Členka akreditační komise vysokých škol Vladimíra Dvořáková považuje titul "Dr." minimálně za zavádějící, možná i za podvod.
Diplom (ilustrační foto)

Diplom (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výuku právnického oboru na Lisseho škole povolilo pouze ministerstvo vnitra, které běžně akredituje pouze kratší kurzy. O případu informoval jako první server iDnes.cz.

Titul Dr. (doctorus) uváděný před jménem se v Česku nepoužívá, v Německu se však jedná o běžný akademický titul na úrovni českého Ph.D. Za jeho neoprávněné užití hrozí v SRN až jeden rok vězení.

Škola už "doktorské" studium nenabízí, ve starém letáku však podle iDnes.cz stojí, že "uvedený titul nemá nic společného s akademickým titulem podle vysokoškolského zákona". Jedná se tedy o jakýsi "soukromý titul".

Vedle titulu Dr. nabízí Ústav práva a právní vědy také studium zakončené manažerským titulem MBA formou e-learningu, tedy na dálku prostřednictvím počítače.

Autor: