Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Právník, který naštval Putina i ČSSD

Česko

PROFIL TÝDNE

„Politický právník“ Robert Amsterdam tvrdí, že právě v procesech proti státům a vládám jde o obranu skutečných hodnot. V České republice hájí Zdeňka Bakalu ve sporu o hornické byty.

PRAHA Český parlament porušuje ústavu, oklešťují se tu demokratická práva. S tímto silným prohlášením vystoupil v Česku minulý týden právník Robert Amsterdam. Amsterdam je proslulý tím, že bojoval proti nedemokratickým režimům po celém světě a proslavila ho obhajoba ruského miliardáře Michaila Chodorkovského. Teď obhajuje uhlobarona Zdeňka Bakalu, vlastníka ostravských dolů, ve sporu o hornické byty. Jeho hlavním protivníkem se postupně a trochu paradoxně stává předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Souboj to bude zajímavý, Amsterdam totiž nebude šetřit tvrdými slovy. Sám se ostatně označuje za netradičního právníka, ostatně sám přiznává, že je trochu jiný právník, který využívá svobody slova až na mez.

Předělaný marxista Amsterdam je netypický ještě v další věci. Jeho vášní je politika. Ne že by se do ní sám vrhal, ale miluje politické procesy. Jeho právní společnost, Amsterdam & Peroff, kterou založil se svým spolužákem z vysoké školy Deanem Peroffem, se právě na takové kauzy specializuje. „Jsme jedna z mála právních firem, která pochopila, že na politický útok se musí odpovědět politicky,“ říká Amsterdam. A tak dělá politiku, především v zemích, kde panují nepříliš demokratické poměry – ať už jde o Rusko za Putina a Medvědova, nebo Venezuelu prezidenta Cháveze. Tvrdí, že právě v procesech proti státům a vládám jde o „obranu skutečných hodnot“. Přitom ale popírá, že by byl pouze „specialistou na lidská práva“, sám se cítí spíše obchodním právníkem.

Vášní pro politiku trpí Amsterdam už od mládí. Rodák z newyorského Bronxu se už ve dvanácti letech označoval za komunistu a později studoval marxismus-leninismus. Přiznává, že marxismus studoval nejen v Kanadě, kde chodil na univerzitu, ale i v Moskvě, kde byl na studijním pobytu. Pravidelně četl čínský oficiální komunistický deník a chtěl jet v sedmdesátých letech do Pekingu. Mimochodem, pobýval i v Československu. Jeho matka se tu léčila v Karlových Varech a on sem za ní jezdil. Jenže na univerzitě se přátelsky stýkal s československým emigrantem, politologem Radoslavem Seluckým, který pomáhal reformátoru Šikovi v šedesátých letech s plánováním ekonomické reformy. Československé úřady mu nakonec zakázaly prý právě kvůli tomu vstup do země.

Pokoj zdarma Advokátní kancelář má Amsterdam od roku 1980 v Torontu. Později si otevřeli spolu s Peroffem pobočky i v Londýně a ve Washingtonu. Už od začátku se specializovali na to, v čem viděli mezeru na trhu: obchodní právo v rozvojových zemích, zejména v Jižní Americe a jihovýchodní Asii. První velký úspěch ale přišel až po více než dvaceti letech. Amsterdam vyhrál ve Venezuele spor hotelového řetězce Four Seasons proti místním zbohatlíkům. Amsterdam se proslavil a navíc získal právo ubytovat se v kterémkoliv hotelu Four Seasons na světě zdarma. Soud probíhal ve Venezuele i ve Spojených státech. A nezůstalo jen u soudů. Jeden z místních bossů si najal ochranku, aby vystrnadila majitele z hotelu. „Doufal, že gringa vyžene z hotelu násilím, ale my jsme měli vlastní ochranku“, vzpomínal Amsterdam. Amsterdam našel optimální mix, jak řešit případy: využít tisku, mezinárodních organizací, válčit s politiky a soudit se všude, kde to jen trochu jde. Nejlépe mimo území státu, kde se pře vede. Použil toho například v Nigérii nebo v Guatemale. Nejvíc se ale proslavil jako obhájce Chodorkovského. Chodorkovskij si prý Amsterdama všiml, když hájil v Guatemale podnikatele Juana Artura Gutierreze proti protivníkům s dobrými politickými konexemi. Je to „někdo, kdo bojuje s představou, že vlády mohou jednat beztrestně,“ poznamenal prý Chodorkovskij. Tento miliardář a bývalý majitel ropné společnosti Jukos byl v Rusku obviněn z daňových úniků. Jeho skutečný prohřešek byl ale jinde. Chodorkovskij financoval opozici proti tehdejšímu prezidentu Vladimiru Putinovi a navíc se snažil být se svou společností nezávislý na státním monopolním přepravci ropy Transněfť. Plánoval postavit ropovod do Číny.

Proti ruskému státu Amsterdam se do svého úkolu vrhl s vervou. Spolupracoval s ruskými právníky, psal články proti Putinovi. Snažil se zabránit prodeji akcií firmy Rosněfť, která spolkla značnou část Jukosu, na Západě. Ale nic nepomohlo, Chodorkovskij byl odsouzen na osm let do vězení a Amsterdam sám byl z Ruska vypovězen. Přesto prý je stále s Chodorkovským ve styku a chce ho osvobodit. „Konečný cíl mé práce je osvobodit Chodorkovského a přivést před spravedlnost ty, kteří pronásledovali nejen Chodorkovského, ale také mnoho jiných obránců lidských práv,“ říká. Jenže i tak jeho vystupování nebylo pro klienta úspěchem. „Shledání kohokoliv vinným nemá v autoritativním režimu nic společného s tím, jestli je skutečně vinen a s kvalitami jeho advokáta,“ brání se ale Amsterdam. O trochu lépe dopadl Amsterdam při obraně venezuelského bankéře Eligia Cedeny. Cedena byl oficiálně ve Venezuele obviněn z toho, že obcházel státní devizová pravidla a nelegálně získával dolary. Obvinění se ale nikdy nepodařilo dokázat. Zřejmě spíše souviselo s tím, že Cedeno finančně podporoval odpůrce venezuelského prezidenta Cháveze – odborářského předáka Carlose Ortelu a novinářku Patrici Poleovou.

Amsterdamovi se povedlo i díky mediální kampani a tomu, že se obrátil na OSN, dostat Cedenu z vězení. Obrátil se i na soud v USA, u kterého zažaloval prokurátora, který Cedenu nezákonně zadržoval. „Moje firma je pionýrem ve využívání soudních pří v USA k prokázání skutků, které se staly mimo Spojené státy,“ chlubí se dnes Amsterdam. Soud ale nebyl dotažen do konce, protože Cedeno raději tajně z Venezuely emigroval do Spojených států.

Spor o byty Amsterdam teď pracuje pro svého přítele uhlobarona Bakalu. Základem problému je spor mezi nájemníky ostravských bytů, které koupila Bakalova společnost RPG. Na byty údajně mají předkupní právo za výhodnou cenu jejich nájemníci. Jenže RPG jim nechce byty prodat. Do sporu se přitom vmísili politici. Poslanecká sněmovna pod vedením sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka přijala unesení, že Bakala porušil smlouvu.

Amsterdam neváhal a označil usnesení sněmovny za bourání ústavně zakotvené nezávislosti soudní moci na moci zákonodárné a před novináři citoval jak. Podal stížnost k Ústavnímu soudu a pak možná půjde k soudům do zahraničí. Jenže tím si Amsterdam znepřátelil ČSSD. Jiří Paroubek teď tvrdí, že Bakalovi jde nejen o peníze za byty, ale také o snahu poškodit sociální demokracii. A takový vývoj není pro Bakalu, který jako podnikatel občas potřebuje mít dobré vztahy s politiky, to nejlepší. Že by se naplňovala slova kritiků Amsterdama, kteří tvrdí, že občas bije do politiků hlava nehlava bez ohledu na zájmy svých klientů?

***

„Moje firma je pionýrem ve využívání soudních pří v USA k prokázání skutků, které se staly mimo Spojené státy.“

Amsterdam popírá, že by byl pouze specialistou na lidská práva, sám se cítí spíše obchodním právníkem

Autor: