Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo šaría by mládeži jen prospělo, myslí si česká muslimská rodina

Česko

  11:21
MEDÍNA/PRAHA - V rámci mapování názorů českých muslimů na současnou vypjatou situaci oslovil server Lidovky.cz muslimskou rodinu, která momentálně žije v Saúdské Arábii a plánuje se do Česka vrátit. Podle ní je právo šaría skvělé pro výchovu dětí a bezpečnost v ulicích, před teroristickými skupinami varoval už prorok Mohamed a Češi se muslimům spíše vysmívají, než aby je mezi sebe přijali.

Milan Váhala. foto: Archiv rodiny Váhalových

Lidovky.cz: Píšete, že se do Česka chcete vrátit. Nemáte obavy, že se v současné době protimuslimských nálad v Evropě stanete terčem xenofobních výpadů?
Teď skutečně obavy z návratu máme. Češi obecně reagují odmítavě a negativně na cokoliv, co se vymyká z průměru a co pro ně není běžné. V Čechách se nedá mluvit přímo o nějakých útocích, spíše jde o posměch, údiv, šok a obavy ze strany lidí, zvláště když manželka a dcera chodí v islámském zahalení. Dříve jsme se setkávali i s pozitivními reakcemi a zvědavostí.

Rodina Váhalova:

Rozhovor byl veden s Milanem a Sylvií Váhalovými, kteří jsou českými občany bez jakýchkoli arabských předků. Muslimy se stali v roce 2001. Dle svých slov dlouho hledali odpovědi na otázky týkající se důvodu a původu lidské existence nebo života po smrti a podobně a islám jim nabídl nejlepší odpověď. Nikdo z jejich příbuzných nebo známých islám nevyznává. Oba se již 13 let věnují arabistice a islámu, Sylvie Váhalová momentálně studuje na univerzitě v Medíně v Saúdské Arábii, Milan Váhal již studium absolvoval.

Lidovky.cz: Jak byste srovnal život v Česku a Saúdské Arábii? Proč studujete tam a chcete se vrátit do Česka? Jak vnímáte Čechy a Česko?
Studujeme v Saúdské Arábii, protože si myslíme, že je to pro studium islámu nejvhodnější. Chceme se vrátit do Česka, protože je naší vlasti. V Saúdské Arábii zůstat nemůžeme, protože získání pobytových viz po ukončení studia je obtížné. Češi jsou obecně tolerantní, ale podle našich zkušeností ne vůči muslimům. Česko je pro muslimy, kteří jsou občany států zálivu, populární z hlediska lázeňského léčení a přírody, ale k přistěhovalectví nijak neláká a nevybízí. Nesetkali jsme se s nikým kdo by se chtěl v Česku usadit.

Lidovky.cz: Česká společnost obtížně chápe fakt, že v zemích jako je Saúdská Arábie nebo Pákistán se popravuje například za čarodějnictví nebo odpadlictví od víry. Jak se na to díváte vy jako muslimové?
Co se týče uplatňování práva šaría, které je zde v království uplatňováno, jeho výsledkem je velké bezpečí, minimální kriminalita a dodržování mravů na veřejnosti. Takové prostředí je zvlášť vhodné pro výchovu mladé generace, která zde nepodléhá negativním společenským vlivům jako je alkoholismus, narkomanie, promiskuita, prostituce a podobně.

Lidovky.cz: Mohamed Abbas, ředitel Muslimské unie v ČR, nedávno prohlásil, že by chtěl v Česku zavést právo šaría a že Islámský stát je konspirace CIA, stejně jako útoky z 11. září. Souhlasíte s ním?
Konspirace tajných služeb je jedna z možných, pravděpodobných variant vzhledem k zdrcujícím dopadům na muslimy a vzniku extrémně negativního postoje k Islámu. Muslimové tím nic nezískali a naopak ztratili.

Šaría má k Evropě blízko. Evropané, aniž by o tom věděli, aplikují do života společnosti hodně prvků a zásad šaríi a islámských principů jako je dodržování pravidel, systematičnost v práci, čistota veřejných prostranství a komunikací, solidarita při katastrofách a tak dále. To co naopak v Evropě chybí, je důraz na rodinu a dobré rodinné a mezilidské vztahy, respekt vůči starým, soucit s mladými, štědrost, pohostinnost nebo přátelskost.

Muslimové v Česku:

Lidovky.cz: Co si myslíte o protimuslimských výrocích politiků a některých organizací? Například Tomia Okamury?
Tomio Okamura bere za vděk vším, čím by strhnul pozornost a voliče. Před Bohem nejsme zodpovědní za to co nejsme schopni ovlivnit, takže spoře oděné ženy by nás tak nanejvýš pohoršovaly, ale nic víc. Výroky pana Okamury proti islámu ukazují jeho netoleranci, nesnášenlivost a nerespektování svobody náboženského vyznání. Většina muslimů jsou obyčejní lidé, žádní extremisté, radikálové, fanatici či teroristé. Naopak my tyhle lidi odsuzujeme a distancujeme se od nich. O bezproblémové většině muslimů se ale ve zprávách nedočtete.

Lidovky.cz: Co si myslíte o radikálním islámu, teroristických organizacích jako al-Káida nebo Islámský stát? Proč se jim daří nabírat do svých řad stále nové a nové lidi? Zneužívají podle vás teroristé náboženství?
Teroristé náboženství určitě zneužívají. Jejich konání nevychází z učení islámu a vytváří si svoje vlastní pravidla, která se za islám jen prohlašují. Zneužívají víru neznalých a hlavně nových a mladých muslimů, také lidí se sklonem k fanatismu nebo touze po moci. Ti pak nejsou na základě jejich libové rétoriky rozlišit, co ještě je a co už není islám. 

Část z radikálů je přesvědčena o správnosti svého jednání. Věří tomu, že skutečně šíří myšlenky islámu. Další část tvoří lidé jimi zmanipulovaní a samozřejmě také ti, kterým jde o peníze, moc nebo dobrodružství. Proč se například k Islámskému státu přidává stále více lidí? Obecně jim jde o to zemřít jako mučedník, protože podle islámské tradice mají mučedníci po smrti obrovské odměny a vysoké postavení v ráji. Také jsou jim odpuštěny hříchy.

„Pokud jste zmatení: tohle je terorista, tohle je muslim.“ Jeden ze snímků, které se pod hashtagem #JeSuisAhmed šířil po Twitteru po útocích na Charlie Hebdo.

Ale šaría jasně definuje, za jakých okolností se člověk mučedníkem stane a za jakých ne. Je mezi nimi například nutnost konat ve jménu Boha a ne osobního prospěchu a být v souladu s učením proroka Mohameda. Činy Islámského státu a teroristických skupin tato pravidla vůbec nesplňují, s Mohamedovým učením se v mnoha aspektech rozcházejí. Když samozvaný vůdce vyhlásí někomu boj nebo válku, není to v souladu s islámem. Stejně tak teroristické skupiny, ty mnohdy sledují jen různé vlastní zájmy. Často chtějí jen ovládat území a lidi a zneužívají k tomu islám. Ostatně sám Mohamed před těmito skupinami varoval a nabádal muslimy, aby se k nim nepřidávali. Co se týče muslimů žijících mimo islámské země, těm zase doporučoval dodržovat své náboženské povinnosti a také dodržovat zákony té či oné země, ve které žijí.

Lidovky.cz: Co si vy osobně myslíte o karikaturách, které publikovalo Charlie Hebdo? Pobuřovaly vás jako muslima?
Muslimové respektují jiné víry a nezesměšňují je. Stejně tak očekáváme respekt od ostatních. Žádný z proroků se nesmí zobrazovat, ať už jde o obrazy nebo třeba film. Natož v podobě zesměšňujících karikatur, urážejících náboženské cítění věřících muslimů.

Karikatury Charlie Hebdo urážejí a pobuřují cítění muslimů, protože se bezprostředně dotýkají osoby v islámu nejvíce vážené a respektované, kterou je Prorok Mohamed. Ale reakce muslimů na tyto provokativní a urážlivé výpady by rozhodně neměly být násilného charakteru a už vůbec ne prolévání krve. Takové reakce nejsou správné a celou situaci jen zhoršují a dodávají popularitu, těm, kteří se islámu vysmívají.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat