Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
15. ledna 2015 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sledování své manželky si prý vyžádal sám Nečas, mohlo souviset s gripeny

Nečasová vypovídala před soudem v kauze údajného zneužití rozvědky dvě hodiny.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nečasová vypovídala před soudem v kauze údajného zneužití rozvědky dvě hodiny.... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Sledování manželky Radky si v roce 2012 u Vojenského zpravodajství objednal sám tehdejší premiér Petr Nečas. V pondělí to u soudu v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, vypověděl bývalý šéf rozvědky Ondrej Páleník. Případ vedl k pádu vlády.

O Páleníkově výpovědi informovalo Právo. Nečas mu prý osobně řekl o možném nebezpečí, které může hrozit jeho tehdejší ženě. Poté měl telefonicky požádat Vojenské zpravodajství, aby zahájilo akci. O jaké konkrétní nebezpeční se jednalo chtěl prý Nečas mluvit až u soudu, podle zdroje Práva mohlo souviset s nákupem gripenů. Nečasova výpověď byla naplánována na úterý, kvůli stále se prodlužujícícm výslechům čtyř obžalovaných byla ale posunuta na březen.

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek zpřísnil bezpečnostní opatření při projednání kauzy někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). V plánu jsou výslechy několika operativců tajné služby se skrytou totožností. Kromě vyloučení veřejnosti platí, že se novináři nesmí zdržovat před jednací síní, ale až v chodbě za rohem. Nečasové a třem vojenským důstojníkům hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Vinu odmítají

Nečasová k soudu nedorazila, od úterý je z jednání omluvená. Přišli zbylí obžalovaní - exšéfové VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřice vypovídala od pondělí do středy, všichni vinu odmítli. Dnes vyslýchaní operativce měli za úkol sbírání informací. Svědci zřejmě nevstoupí do jednací síně, ale budou mluvit z jiné místnosti přes mikrofon. Předvolaných je údajně pět lidí.

Soudkyně pak hlavní líčení odročí na další termíny. Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, již dříve odhadoval, že by to mělo být nejdříve za měsíc.

K TÉMATU:

Výslechy zpravodajců se týkají údajného sledování, které podle vyšetřovatelů zařídila v roce 2012 Nagyová. Údajně zneužila rozvědku ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase Radky. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Nagyová podle státního zástupce pak ještě na jaře 2013 nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády.

Čtveřice obžalovaných vinu již dříve odmítla. Nečasová zatím s novináři nehovořila, mluví za ni její advokát Eduard Bruna. Kovanda tvrdí, že se nejednalo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z „nejvyšších míst“.

Pohůnek ve středu po výslechu novinářům řekl, že se mu těžko vysvětluje práce rozvědky žalobcům, kteří jí podle něj nerozumí. Páleník si je jistý, že nikdo rozvědku nezneužil a nebyl porušen zákon. Podle informací dnešního Práva řekl soudu, že sledování manželky Radky si objednal sám tehdejší premiér Nečas. Případ vedl k pádu jeho vlády. Nečasové za zneužití tajné služby hrozí až pět let vězení. Radka Nečasová by měla být stejně jako její exmanžel v budoucnu vyslechnuti soudem jako svědci.

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami - Nečasová je obviněna také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....