Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Okamura u Ústavního soudu patrně neuspěl

Česko

  7:20
PRAHA - Ústavní soud podle deníku Právo definitivně zamítl stížnost Tomia Okamury na prezidentské volby. Již v minulém týdnu odmítl žádost o odklad hlasování. Ve čtvrtek zveřejní důvody zamítnutí dalších částí Okamurovy stížnosti týkajících se části Ústavy a prováděcího zákona.

Tomio Okamura po rozhodnutí Ústavního soudu foto: ČTK

"Nález soudu bude vyhlášen ve čtvrtek dopoledne. To tedy znamená, že je již rozhodnuto," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Pokud soudci připravují veřejné vyhlášení, je evidentní, že stížnost neodmítli bez věcného projednání, například pro zjevnou neopodstatněnost nebo neoprávněnost navrhovatele. V tom případě by totiž rozhodli jen usnesením, které netřeba vyhlašovat veřejně. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že by soudci plně vyhověli Okamurovým návrhům na zrušení části Ústavy a prováděcího zákona k přímé volbě.

Okamurova stížnost

Okamura kromě odložení termínu voleb požadoval zrušení:

  • ústavní podmínky 50 000 podpisů pro nezávislé kandidáty na post prezidenta
  • několika pasáží v prováděcím zákoně k přímé volbě (zpochybňoval dva paragrafy, které upravují náležitosti kandidátních listin a podmínky jejich registrace - popisují například způsob kontroly podpisů v peticích)
  • dvoudenní lhůty pro podání opravného prostředku proti rozhodnutí vnitra o registraci kandidáta

Úpravy by vyžadovaly více času

Kdyby soudci skutečně uvažovali o zásahu do právní úpravy přímé volby, potřebovali by více času. Museli by přerušit řízení o ústavní stížnosti a vyžádat si vyjádření Poslanecké sněmovny a Senátu. Podle dostupných informací to neudělali. Na vyjádření mívají obě komory parlamentu obvykle 30 dní.

Vše tak nasvědčuje tomu, že soud Okamurovu stížnost sice věcně projednal, ale nakonec ji zamítne. Návrhy na legislativní změny budou takzvaně sdílet osud stížnosti. I pokud však soud Okamurův podnět zamítne, může do nálezu zapracovat řadu výhrad vůči právní úpravě přímé volby, které by zákonodárce nabádaly ke změně norem. Podobné apely nejsou v nálezech Ústavního soudu výjimečné.

Autoři: ,