Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kontroloři nesmějí hlídat starosty a hejtmany, rozhodl Senát

Česko

  19:21aktualizováno  19:34
PRAHA - Senátoři odmítli rozšířit ústavní novelou pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Předlohu nepodpořili, její legislativní cesta tak končí. NKÚ měl mít podle ní možnost prověřovat také obce, kraje a rovněž některé firmy s majetkovou účastí státu, krajů a obcí. Senátoři kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také samospráv.

Senátoři se sešli,a by projednali zákon o navrácení majetku církvím. Opozice církevní restiruce odmítá. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Následně senátoři zamítli související novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. Tato předloha se ale vrací jako běžný zákon do Sněmovny. Senátoři v doprovodném usnesení zároveň doporučili, aby návrhům změn ústavy o pravomocích NKÚ předcházela analýza, aby byly provázány se zákonem.

"Senátoři tím zhatili jednu z mála skutečně protikorupčních aktivit vlády, která by jednoznačně umožnila lepší kontrolu nakládání s veřejnými prostředky," reagoval na hlasování senátorů Ekologický právní servis (EPS), který rozšíření pravomocí NKÚ dlouhodobě podporuje.

"Senátoři svým zamítnutím protikorupčního zákona dali jasný signál, že nechtějí přijímat standardní protikorupční zákona, které mají všechny civilizované státy," kritizuje rozhodnutí Martin Fadrný z EPS.

Boj za mír

Někteří senátoři poukazovali na to, že do obcí chodí různé kontroly již nyní. Často podle nich několik odlišných kontrol prověřuje totožnou záležitost. Kritici předlohy ale zároveň zdůrazňovali, že obecně proti prověrkám nic nemají.

Čtyřicet senátorů se zdrželo hlasování

Pro ústavní novelu nakonec zvedlo ruku 18 senátorů, 14 jich bylo proti a 40 se jich hlasování zdrželo. Dienstbier (ČSSD) soudí, že řada nových kontrolních pravomocí v zákoně o úřadu by obstála i bez ústavní změny. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ale varoval před totálním právním chaosem.

"Než udělat velkou chybu, je lepší ještě chvíli počkat," uvedl Miloš Vystrčil (ODS). Ústavní novela podle něho vyvolává plané naděje, a pokud by byla schválena, prostor pro korupci se neomezí. Petr Vícha (ČSSD) zase volal po novém systému prověrek, aby byla na jednu záležitost jedna a včas.

"Bojujeme s korupcí, jako když jsme bojovali za mír. Tak dlouho, až nezůstane kámen na kameni," prohlásil Jaroslav Kubera (ODS). Od kritiků zaznívaly i pochyby o tom, že by měl Nejvyšší kontrolní úřad na prověrky dostatečnou kapacitu.

ČTĚTE TAKÉ

Předlohy se zastali například Eliška Wagnerová (za SZ), Jiří Dienstbier (ČSSD) a Vladimír Dryml (SPOZ). "Kontrola nemá sloužit jako strašák, ale jako pomoc těm, kteří chybovali," řekl. Podle Dienstbiera se zase všeobecně ví, že ne všude se postupuje hospodárně. Viceprezident NKÚ Miloslav Kala navíc upozorňoval, že prověrky NKÚ nejsou obvyklými kontrolami.

Kontroloři do škol a médií?

"Odpor některých senátorů je nepochopitelný," sdělila v tiskové zprávě vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). U obcí a krajů by NKÚ prověřoval jen zákonnost, nikoli efektivitu vynakládání peněz, připomněla. Z nepřijetí ústavní novely Peake viní opoziční ČSSD, která má v horní komoře většinu.

NKÚ měl podle novel nově prověřovat vedle obcí a krajů firmy s vyšším než padesátiprocentním podílem úřadů veřejné správy. Výjimkou měly být akciové společnosti, jejichž cenné papíry jsou obchodovatelné na burze, tedy ČEZ.

Kontroloři by podle předlohy mohli také například do zdravotních pojišťoven, veřejných výzkumných institucí a vysokých škol, do veřejnoprávních médií a do České národní banky.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...