Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražané mají hlásit příjezd z rizikové země hygienikům e-mailem. Hřib zvažuje roušky ve třídách

Praha, 10.09.20 COVID-19,Václavské náměstí, odběrové místo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha, 10.09.20 COVID-19,Václavské náměstí, odběrové místo | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Pražané mají hlásit příjezd z rizikové země, kde hrozí podle úřadů nákaza covidem-19, hygienikům na speciální e-mail covid-hc@hygpraha.cz. Mají poslat jméno, datum narození, kontakt, datum příjezdu a zemi, odkud přijeli. Pokyny dnes zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy na webu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přitom v pondělí řekl, že za týden pro sdílení těchto dat bude spuštěn elektronický formulář.

Hlásit se mají podle nařízení ministerstva zdravotnictví všichni, kdo přijedou ze zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem. Musí pak nastoupit karanténu na deset dní, kterou můžou ukončit do 72 hodin od vstupu na území ČR negativním testem na covid-19.

Hygienici upozorňují, že je nezbytně nutné údaje uvádět ve zřetelné formě a uvést adresu místa, kde budou pobývat v karanténě. „Bez takto zřetelně sdělených údajů není možné zpracovávat příslušné dílčí úřední kroky upravující karanténní či izolační opatření,“ uvedli pražští hygienici.

Centrálně měl problematiku nahlašování příjezdů z rizikových zemí řešit elektronický formulář. Ministr Vojtěch v pondělí uvedl, že bude fungovat od příštího týdne.

Seznam ministerstvo zahraničních věcí aktualizuje v pátek. V současné době se povinnost ze států Evropské unie týká návratů ze Španělska, u kterých je, nově včetně Kanárských ostrovů, nutná karanténa či negativní test na onemocnění covid-19. Situace se podle páteční aktualizace ministerstva zdravotnictví zhoršuje ve Francii, kam resort doporučuje cesty zvážit. Naopak už není nutná karanténa či test při návratu z Rumunska.

Ze seznamů bezpečných destinací ostatních zemí v posledních dnech mizí Česko. Omezení nebo povinné karantény či testy na covid-19 pro lidi z ČR nebo jen z Prahy platí v Belgii, Británii, Dánsku, Estonsku, ve Finsku, v Irsku, Maďarsku, Nizozemsku, Norsku, Slovinsku, Slovensku a Švýcarsku.

V úterý v Česku přibylo rekordních 1677 prokázaných případů nového typu koronaviru. Počty nově potvrzených případů stoupaly na nová maxima ve čtyřech dnech minulého týdne, dosud nejvíce jich bylo 1538 v sobotu. V Praze přibylo za úterý 372 případů, což je nejvíc od začátku epidemie.

Roušky i ve třídách?

Vedení Prahy bude ve čtvrtek ráno jednat s hygieniky o zavedení dalších opatření proti šíření koronaviru ve školách. Jednou z možností je nošení roušek i při vyučování, sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý řekl, že opatření by mohlo být dlouhodobé. Nyní je v celé zemi povinnost nosit roušku ve společných prostorách mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách. Vyjádření ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové ČTK shání.

„V Praze v současné době zvažujeme další kroky, které by pomohly řešit stávající situaci s výrazným nárůstem případů nemoci covid-19 ve školských zařízeních, a to jak mezi studenty, tak pedagogy. Nošení roušek ve školních učebnách se v tuto chvíli zdá být jedním z možných opatření. O tomto opatření budeme diskutovat zítra před jednáním zastupitelstva s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou,“ napsal Hřib.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Černý řekl, že podle Jágrové je zavedení roušek v pražských školách i při výuce pravděpodobné. „V té souvislosti jsme se bavili o tom, jak dlouho by to mohlo trvat, a ona mi řekla, že to vypadá na delší dobu,“ řekl Černý.

Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v neděli uvedl, že by se v případě základních škol mělo dělat vše pro to, aby se udržela prezenční výuka. S ohledem na epidemickou situaci by byl pro to, aby se roušky nosily i ve třídách po dobu alespoň jednoho až dvou měsíců. Některé školy už toto opatření zavedly. V celém Jihočeském kraji budou od pondělí nosit roušky v učebnách žáci druhých stupňů základních škol a studenti středních a vysokých škol.

Praha je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku. V hlavním městě přibylo v úterý rekordních 372 nových potvrzených případů koronaviru. Pondělní maximum tak bylo překonáno o 84 případů. Od začátku epidemie se v Praze nakazilo 7731 lidí.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.