Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Prázdné firmy' a bílí koně. V podvodech za půl miliardy padla nová obvinění

Policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie- ilustrační | foto: Lidovky.cz

OSTRAVA Vyšetřování jednoho z nejrozsáhlejších případů krácení daní přineslo další obvinění. Čtveřice osob ze zločinecké skupiny, která měla při kšeftech s mobily a tablety stát okrást o půl miliardy, čelí nově také trestnímu stíhání kvůli zakládání "prázdných" firem. Na tyto firmy převáděli povinnost platit DPH místo skutečných firem v Česku.

Na zločineckou skupinu upozornila už v roce 2011 daňová správa. Protikorupční policie ji poté zhruba rok a půl sledovala, než loni v březnu při rozsáhlé razii, do níž bylo zapojeno na 600 policistů, pozatýkala a obratem obvinila 19 lidí z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

PSALI JSME:

Čtveřici z nich, zřejmě hlavním bossům organizované skupiny, se obvinění rozšířilo. "I tentokrát obvinění souvisí s krácením daní při obchodu s elektronikou," řekl serveru Lidovky.cz státní zástupce Vít Koupil z ostravské pobočky vrchního státního zastupitelství.

"Čtyři obviněné osoby vytvořily strukturu firem a předstíraly dovoz zboží ze zahraničí na nekontaktní a nemajetnou společnost, přičemž zboží ve skutečnosti putovalo k další společnosti na území České republiky," popsal Koupil. Od zákazníků v Česku pak sice obchodníci DPH vybírali, ale státu už ji neodváděli. 

"Daňová povinnost k dani z přidané hodnoty (DPH) byla formálně převedena právě na onu nemajetnou společnost, kterou tato zločinecká organizovaná společnost ovládala," vysvětlil Koupil způsob, jakým zločinecká skupina bohatla. V pozici jednatelů této "prázdné" firmy pak byli nastrčeni tzv. bílí koně. Nová obvinění se tak týkají právě zakládání těchto falešných firem.

Síť po celé Evropě

Zločinecká síť zasahovala do celé řady států, což je také důvod, proč je zatím obžaloba v nedohlednu. "Jedná se o složitou věc právě s ohledem na skutečnost, že je potřeba spolupracovat fakticky skoro se všemi členskými státy EU i mimoevropskými justičními orgány," uvedl Koupil.

Čeští kriminalisté se tak nyní snaží ve všech těchto zemích ověřit, zdali proběhly firmami uváděné obchodní operace nebo zdali v zahraničí skutečně existují uváděné společnosti. Zboží měli obchodníci do Evropy dovážet zejména z Hongkongu a Dubaje. Jak Koupil zopakoval, podle obvinění měl stát kvůli těmto nekalým obchodům přijít o bezmála půl miliardy korun.

Otazník nad praním peněz v Chorvatsku

Server Lidovky.cz také loni v létě informoval o zprávě chorvatské policie, která tvrdila, že zatkla jednoho z mužů obviněných právě v tomto případu krácení daně. Podle Chorvatů se Polák Wojciech Smielak pokusil "vyprat" 50 milionů korun na chorvatském ostrově Vis, kde postavil a následně začal pronajímat luxusní apartmány turistům.

PSALI JSME:

Jenže ačkoli se vrchní státní zastupitelství na chorvatskou justici okamžitě obrátila, protože Smielak byl propuštěn na kauci za podmínky, že neopustí Česko, dosud nedostala odpověď. "Také jsem se o té zprávě v chorvatských médiích dočetl, ale neozvali se. Naopak sám obviněný nám hned volal, když si zprávu přečetl v českých médiích. Dal nám doklad, že byl po celou dobu Česku," uvedl Koupil.

Státní zástupce nevyloučil, že nějaká razie spojená se Smielakem v Chorvatsku proběhla, nicméně zatčen, jak tvrdili Chorvaté, nebyl.

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...