Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prázdninové nehody nepřežilo 150 lidí, o sedm procent více než loni

Česko

  19:41
PRAHA - Prázdninové nehody na českých silnicích nepřežilo 150 lidí. Podle statistiky je to o sedm procent více než loni v létě. Častým důvodem byla únava z vedra, nepozornost řidičů a přejetí do protisměru, řekl v pondělí novinářům šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Tři mrtvé si vyžádala nehoda dodávky a kamionu poblíž Prunéřova na Chomutovsku. foto: HZS Ústeckého krajeČTK

Policie o prázdninách řešila přes 16 000 nehod, zkontrolovala 150 000 aut. Kromě 150 úmrtí zaznamenali přes 500 vážných zranění. Podle Lercha se také od loňska zvýšila škoda vzniklá při nehodách. Policie také chystá na podzim kontrolní akci zaměřenou na prevenci nalévání alkoholu mladistvým.

„Nejčastější příčinou je nevěnování se řízení a slabá pozornost řidiče. Fenoménem se staly velké nehody s několika usmrcenými,“ dodal Lerch.

Policisté často přičítají příčinu nehod únavě lidí z vedra, také oslnění řidičů. „Byl velký počet teplých dnů a dlouho trvající horka, která se negativně projevují na nehodovosti,“ upřesnil Lerch.

Problémem jsou i chodci

Problémy způsobili podle něj také chodci. „Zavinili letos bezmála 800 dopravních nehod, při kterých bylo usmrceno 12 chodců. Je to o pět více něž loni. Ukazuje to na nezodpovědné chování chodců. Zaznamenali jsme spoustu opravdu zbytečných nehod, při kterých si chodec lehl na vozovku, ať už vlivem únavy, nebo po požití alkoholického nápoje,“ dodal Lerch.

Policie také provedla v létě pět celorepublikových kontrolních akcí. Byly zaměřené na dodržování předpisů, autobusovou a nákladní dopravu a na motorkáře, řekl novinářům náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Při kontrole 157 000 vozidel policisté zjistili 32 000 přestupků a trestných činů. Ve více než 2000 případech byli lidé pod vlivem alkoholu.

Na podzim chystá policie celorepublikové kontrolní akce zaměřené na prevenci nalévání alkoholu mladistvým. Do konce roku chce zveřejnit výsledky.

Trestné činy na festivalech

Pořádková policie se v letních měsících zaměřila také na hudební festivaly. Pod dohledem celkem 6000 policistů bylo 314 festivalů a podobných akcí. Podařilo se zjistit několik stovek trestných činů.

Hrinko zmínil několik případů, které policisty překvapily. Na odjezdu z jedné akce zastavili Poláka, který nadýchal 2,73 promile. V červenci kontrolovali také taneční festival na Vyškovsku, kde bylo pod vlivem opiátů několik desítek řidičů.

„Poslední perličkou je případ z kontroly vůdců malých plavidel. Některé fesťáky jsou totiž spojené s vodní plochou. Dotyčný jezdil zajímavým způsobem. Zjistili jsme, že to nebylo způsobeno ničím jiným než alkoholem. Naměřili jsme 1,69 promile,“ dodal Hrinko.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat