Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prázdniny plné zlomenin

Česko

  8:42
PRAHA - Letní prázdniny začaly teprve před týdnem a do zdravotnických statistik se zapíše už první vážné zranění dítěte. To se stalo o víkendu v dětském táboře v Rejštejně na Šumavě. Na stan, ve kterém spali dva chlapci, kolem čtvrté hodiny ráno spadl strom. Jeden z nich stačil ze stanu vyběhnout, druhý, zhruba třináctiletý hoch, musel být vrtulníkem převezen do plzeňské fakultní nemocnice s podezřením na vnitřní zranění hrudníku.

Dětská zranění jsou o prázdninách častější. foto: Lidové noviny

Právě dvouměsíční letní prázdniny jsou pro většinu dětských lékařů těmi nejhektičtějšími. „Nejvíc zranění je vždy na začátku a konci prázdnin. To je doba, kdy jsou děti nejméně opatrné. Jednou nohou už jsou na prázdninách a v srpnu si pak těžko zvykají zase na klidový režim,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

 V pomyslném žebříčku letních zranění vedou dopravní úrazy a zranění z pobytu v přírodě, nejčastěji zlomeniny rukou a nohou. „Vyjedou z města na venkov a chvíli jim trvá, než se adaptují na něco jiného, než jsou zvyklé,“ říká Cikrt.

Mnohem více práce tak mají během července a srpna menší nemocnice. Ve velkých městech, jako je Brno, Olomouc či Praha, totiž nebývá příliš dětí. „Během roku tvoří děti zhruba osmadvacet procent pacientů. Na pětatřicet procent se to u nás zvyšuje pravidelně v červnu a září,“ říká primář traumatologického oddělení olomoucké fakultní nemocnice Igor Čižmář. Hlavním důvodem je, že se v červnu děti ve škole málo učí, více času tráví venku nebo doma a při vidině blížících se prázdnin jde stranou jejich opatrnost. A v září ještě doznívají dozvuky prázdnin.

 Oproti tomu například Oblastní nemocnice v Příbrami už nyní ví, že se v červenci a srpnu zvedne počet dětských pacientů několikanásobně. Už během prvních prázdninových dnů lékaři operovali dvě komplikované zlomeniny předloktí. „Právě zlomeniny rukou a nohou patří mezi nejčastější zranění. Vozí k nám děti z táborů, od babiček, ale i z dovolené s rodiči,“ vypočítává přednosta ortopedicko-traumatologického oddělení v příbramské nemocnice Martin Švagr.

 V posledních letech ale lékaři už příliš často neřeší závažná zranění hlavy. Od doby, kdy jsou například na kolech povinné přilby, jich totiž ubývá.
 A snižuje se i dětská úmrtnost zaviněná úrazy. Neznamená to však, že by všeobecně zranění dětí ubývalo. „Úmrtnost se snižuje zvlášť díky traumatologické péči, celkový počet ošetřených a hospitalizovaných dětí kvůli úrazu ale klesá minimálně,“ říká Veronika Benešová z Centra úrazové prevence. Vinu na tom nese fakt, že děti nyní mnohem více riskují. Zatímco dříve trávily prázdniny běháním po lese, dnes mají mnohem víc prostředků, jak zaplnit volný čas. Například jízda na kolečkových bruslích či adrenalinové sporty jsou téměř součástí dětských her.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat