Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prazdroj zdraží o korunu

Česko

PLZEŇ Skupina Plzeňský Prazdroj zvedne od listopadu ceny u pětiny prodávaného piva. Půllitr sudového Pilsneru Urquell zdraží o korunu na 20,90 Kč, podraží obě jedenáctky i nealkoholický Birell. Zvýšení cen se naopak nedotkne sudové ani lahvové „desítky“ Gambrinus, nejprodávanějšího českého piva. Včera to agentuře ČTK potvrdili hostinští, kteří od pivovaru obdrželi nové ceníky.

Zdražuje se každý rok v listopadu „U všech zdražovaných značek jde v průměru o jednoprocentní nárůst, což dorovnává průměrnou roční inflaci v ČR,“ uvedl mluvčí Prazdroje Jiří Mareček. Dodal, že zvýšení cen se dotkne zhruba pětiny prodávaného piva, kterého loni skupina s pivovary Plzeň, Nošovice a Velké Popovice uplatnila na českém trhu 7,9 milionu hl. Pivovar zvyšuje ceny téměř pravidelně každý rok v listopadu. Podle Marečka to bude letos nejmenší zdražení.

Kromě prémiového Pilsneru Urquell zdraží také jedenáctky Kozel a Excelent, který se prodává přesně rok. „Excelent jsme rok prodávali za zaváděcí ceny a nově už bude jeho cena odpovídat výrobním nákladům a pozici tohoto piva na trhu,“ uvedl Mareček. Cena lahvového Excelentu vzroste o korunu na 11,90 za půllitr.

„Náklady na energie, přepravu, cenu práce či suroviny se nám daří optimalizovat, ale zůstává inflace. Její míra je letos nízká, proto pivaři úpravu cen pocítí minimálně. Na nákladech na výrobu a především suroviny nemůžeme šetřit, vyžadují si to tradiční receptury a varní postupy,“ řekl zastupující ředitel Prazdroje Mike Walsh.

Loni v listopadu zdražil Prazdroj pouze čepovaná piva. Desítku Gambrinus o 70 haléřů na půllitru, Pilsner Urquell, tedy „dvanáctku Prazdroj“, o korunu.

V průměru činilo zvýšení cen čtyři procenta.

Restaurace v Plzni budou nárůsty kopírovat, některé zvednou ceny o trochu více. Shodně očekávají pouze mírný úbytek hostů.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...