Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská koalice projedná další spolupráci v pátek, její osud je nejasný

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (STAN, KDU-ČSL a SZ) bude dále jednat o možné koaliční spolupráci. Kvůli dalšímu postupu se napřed sejdou zastupitelské kluby, koaliční schůzka pak bude v pátek. Novinářům to v úterý řekli členové vyjednávacích týmů. Shodli se prý na mediální zdrženlivosti. Kudy by se mohla jednání ubírat, nechtěli říct.

Úterní schůzka byla prvním oficiálním jednáním koaličních stran od čtvrtečního zasedání zastupitelů, kdy byli odvoláni čtyři z 11 pražských radních. Ve funkcích skončili náměstek Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD).

Členové vyjednávacího týmu uvedli, že případné personální obsazení rady v úterý nebylo předmětem jednání. Na otázku, zda je podle nich současná koalice stále živá, odpovídali vyhýbavě. „V jednáních budeme pokračovat. V tuto chvíli nic neskončilo,“ řekl předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina. Vyhýbali se i odpovědi na otázku, zda jednají i o jiné podobě koalice s opozičními stranami.

Složení zastupitelstva

  • V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých.
  • Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí.
  • Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Koaliční smlouva prý v tuto chvíli stále platí. „Nikdo ji nevypověděl, takže platí,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Další jednání zastupitelstva, kde by se mohlo rozhodovat o složení rady, bude 5. listopadu. „Byli bychom rádi, kdyby se situace do tohoto termínu podařila vyřešit,“ doplnil Březina.

Na další vyjednávání podle lídra Trojkoalice a starosty Prahy 4 Petra Štěpánka (SZ) nebude mít vliv situace na radnici Prahy 6, kde Strana zelených dostala od koaličních partnerů výpověď koaliční smlouvy. „Stejně jako nehrálo roli to, co se nedávno odehrálo na Praze 5 nebo v březnu na Praze 4, tak ani toto nebude hrát roli. My tady řešíme problematiku hlavního města Prahy,“ řekl Štěpánek.

Bez Stropnického to nepůjde

Podle místostarostky Prahy 6 Petry Kolínské (SZ) se ale koalice, v případě že bude obnovena, neobejde bez bývalého náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ). Právě on byl v pátek v noci na jednání zastupitelstva hlasy nejen opozice, ale také ANO a ČSSD odvolán. Obě strany chtěli Stropnického odvolání již dříve.

V zastupitelstvu je osm zastupitelských klubů. Možností, jak sestavit vládu, je tak řada - od té, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

V současné chvíli o podobě nové koalice jedná i opoziční TOP 09. „Vyjednává každý z každým a kdo říká, že ne, tak nemluví pravdu,“ řekl předseda klubu TOP 09 Václav Novotný. Pokud se má TOP 09 podílet na nové koalici, bude chtít podle Novotného zasednout v městské radě. Jaké kompetence by chtěla, se prý ale mění podle potencionálních partnerů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....