2. července 2014 11:16, aktualizováno  12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská ODS chystá trestní oznámení na primátora Hudečka. Za jmenování úředníka

Pražská ODS zvažuje trestní oznámení na primátora Hudečka (TOP 09). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská ODS zvažuje trestní oznámení na primátora Hudečka (TOP 09). | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pražská ODS zvažuje podat trestní oznámení na primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Ten podle ní porušil zákon o hlavním městě tím, že loni v prosinci pověřil zástupce ředitele magistrátu Radovana Košťála vedením úřadu. Novinářům to dnes řekli bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a předseda pražské ODS Filip Humplík. Košťál se ujal funkce po odchodu ředitele Martina Trnky.

"Vypadá to jako administrativní problém, jenže to tak není. Zákon říká, že zastupovat ředitele lze pouze v jeho nepřítomnosti, nikoliv, když žádný není jmenován," řekl Svoboda. Podle interního právního posudku, který si občanští demokraté nechali vypracovat, pověření Košťála vedením úřadu nemělo žádnou právní oporu a chyběla kontrasignace ministra vnitra. Pokud pověřil Hudeček Košťála bez souhlasu ministra vnitra, jde o obcházení zákona a pověření je neplatné, řekl Svoboda.

Neplatné smlouvy i výběrová řízení

Z toho podle ODS vyplývá, že jsou neplatné všechny Košťálovy kroky - například jím podepsané smlouvy či vyhlášená výběrová řízení. ODS rovněž kritizuje Hudečka za to, že dosud nebylo vypsáno výběrové řízení na nového ředitele. Podle Svobody to byl po Trnkově odstoupení jediný legální postup.

Podle ODS se primátor mohl dopustit trestného činu vědomé způsobení škody. "Ty smlouvy podepsal někdo, kdo k tomu neměl oprávnění. Tím může Praze vzniknout škoda, může je kdokoliv kdykoliv napadnout," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Bývalý ředitel Trnka odstoupil 16. prosince loňského roku. Učinil tak poté, kdy jej otevřeně kritizoval primátor Hudeček, který prohlásil, že jej chce odvolat. Trnka svůj odchod zdůvodnil právě nedůvěrou primátora, zároveň i "desetiletým opotřebením". Celkem působil na magistrátu 19 let.

Lidovky.cz, ČTK