Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská ODS propadla nejvíce

Česko

PRAHA Zatímco v Malostranské besedě se převážně slavilo, v Mánesu a Žlutých lázních tak veselo být nemuselo.

V Malostranské besedě mohli členové ODS poměrně spokojeně sledovat, jak celkový počet hlasů získaných ODS v průběhu večera roste a rodí se středopravá koalice. Pražští občanští demokraté ovšem čekali na výsledky voleb mimo hlavní „stan“, a tak mohli ve štábech v Mánesu a Žlutých lázních pouze konstatovat, že neuhájili mandát a o téměř 2,5 procenta je předběhla TOP 09. Vůbec poprvé od roku 1989 se tak někomu podařilo občanské demokraty v hlavním městě porazit.

Pražští voliči na kandidátkách ODS kroužkovali především své favority. Do zvolené osmičky se tak ze zadních pozic dostali neznámí Jan Florián a Lenka Kohoutová. Díky preferenčním hlasům uspěl i poslanec Marek Benda a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Naopak své „ne“ voliči řekli hned čtyřem kandidátům. Z volitelných míst neuspěli radní Jiří Janeček, zastupitel Jan Svátek, poslanec Tomáš Dub a starostka Čakovic Alena Samková.

„Nemám z toho radost. Je to ne varovně zdvižený prst, ale pohlavek,“ konstatoval šéf pražské kandidátky ODS David Vodrážka, který svoji první pozici uchránil, i když se původně předpokládalo, že ho předběhne dvojka kandidátky Pavel Bém. Ten se nakonec ještě o dvě pozice propadl a skončil až čtvrtý. Možná proto nepřišel ani na jeden ze štábů a neodpovídal na SMS kolegů a novinářů.

Bém zareagoval až v neděli a rovnou dal svůj post šéfa pražské ODS k dispozici. „Před volbami jsem řekl, že definičním znakem úspěchu pražské ODS v letošních volbách je volební vítězství a zisk devíti poslaneckých mandátů. To se ovšem nepovedlo,“ odůvodnil svůj krok Bém.

Následně zasedlo grémium pražské ODS. To rozhodlo, že do volebního sjezdu nahradí Béma dosavadní první místopředseda regionální organizace Pavel Klega.

„Myslím, že sněm by se měl konat do konce června, do té doby by měly být hotové i kandidátky do komunálních voleb. To, zda sněm bude, či nebude volební, je nyní otázka,“ řekl LN Klega.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK PRO POVRCHOVOU ÚPRAVU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč