Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská ODS si zmenšila volební obvody na míru, malé strany protestují

Česko

  16:26
PRAHA - Pražané budou v podzimních volbách do zastupitelstva hlavního města volit v sedmi obvodech. Rozhodli o tom dnes zastupitelé hlavního města. Zároveň schválili snížení počtu zastupitelů ze 70 na 63. Návrh prosadili občanští demokraté, proti se ostře postavily všechny opoziční strany.
Praha stověžatá - ilustrační foto.

Praha stověžatá - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V minulých komunálních volbách se v Praze volilo pouze v jednom obvodu, v roce 2002 pak v pěti.

Zatímco podle ODS změna prospěje voličům, protože budou mít na volebním lístku menší počet kandidátů a ten tak bude přehlednější, podle opozice rozdělení Prahy uškodí malým a středním stranám. Budou podle nich potřebovat více hlasů na jeden zastupitelský mandát. Změnu proto označili za účelovou.

Podle Markéty Reedové (Věci veřejné) budou malé strany potřebovat k získání mandátu až 11 procent hlasů. Domnívá se, že oslabí i střední strany.

Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS), který návrh předložil, připustil, že hranice potřebná pro vstup do zastupitelstva se mírně zvýší, bude to podle něj asi šest procent. Za větší problém označil pětiprocentní klauzuli, kterou musí každá strana i v obecních volbách překonat.

Podivné obvody

Opozici se dále nelíbí, že o kandidátech budou moci hlasovat voliči pouze v jednom obvodu. Doplatí podle nich na to lídři malých stran, kteří jsou známy po celé metropoli. "V šesti sedminách nemohou Pražané volit člověka, kterého znají," řekl předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. "Jsou spojeny nesourodé části jako Staré Město a Přední Kopanina," dodal Petr Štěpánek (Strana zelených).

Blažek k tomu připomněl, že v minulosti se v Praze volilo v různém počtu volebních obvodů. "Před osmi lety to ale sociální demokracii nevadilo," poznamenal.

Hádky na magistrátě

Schvalování návrhu doprovázela místy vzrušená debata, která trvala déle než dvě a půl hodiny. V ní si opozice stěžovala, že změna nebyla s jinými stranami prodiskutována. "Zdá se nám naprosto nepřijatelné, abychom byli v područí ODS," řekl za celou opozici Hulinský.

Jiří Witzany (SNK ED) přirovnal návrh k chování komunistické strany před převzetím moci v roce 1948. "Přirovnávat ODS ke komunistům, to jste fakt přehnal," reagoval Pavel Žďárský (ODS).

Opozice se snažila prosadit tajné hlasování, domnívala se totiž, že by se k jejich názoru přiklonila i část občanských demokratů. Nakonec se ale hlasovalo veřejně.

Část opozice se domnívá, že rozdělení Prahy do obvodů porušuje ústavní zákon. Zvažují proto obrátit se na ústavní soud, řekl Witzany. Další opoziční strany s tím ale nesouhlasí. Podle Hulinského změna odpovídá zákonu. Chce proto změnit zákon o hlavním městě Praze.

Novela, kterou se již sociální demokracie snažila prosadit v Poslanecké sněmovně v minulém volebním období, by do budoucnosti měla zabránit změnám ve volebních obvodech. V Praze by se pak do zastupitelstva hlavního města volilo stejně jako v krajích.

Další podrobnosti o změnách v praských volebních obvodech čtěte v pátečním vydání deníku

Autoři: ,